Qeveria e Greqisë ka miratuar pjesëmarrjen e vendit në një mision detar të Bashkimit Evropian në Detin e Kuq për të mbrojtur anijet tregtare nga sulmet e grupit rebel Houthi të Jemenit të mbështetur nga Irani, tha një zëdhënës i qeverisë.

Një numër transportuesish komercialë devijuan anijet pas sulmit nga houthinjtë, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të Jemenit dhe thonë se po veprojnë në solidaritet me palestinezët ndërsa Izraeli dhe Hamasi po bëjnë luftë në Gaza.

Këshilli i Sigurimit i Greqisë miratoi propozimin e ministrit të Mbrojtjes Nicos Dendias për të marrë pjesë në misionin e Bashkimit Evropian, tha në një deklaratë zëdhënësi i qeverisë Pavlos Marinakis.

Qeveria tha se ishte e rëndësishme t’i bashkohej misionit sepse sulmet Houthi ndërprenë aktivitetet e anijeve tregtare në pronësi greke në portin më të madh të vendit, Pireus, dhe disa anije me kontejnerë ndaluan përdorimin e tij. Një fregatë greke do të niset për në Detin e Kuq në ditët në vijim, tha një zyrtar qeveritar për Reuters në kushte anonimiteti.

Franca, Italia dhe Gjermania po marrin pjesë gjithashtu në misionin e Bashkimit Evropian, i koduar “Aspides”, fjala greke për mburojat.

Vendet pjesëmarrëse do të mandatohen të mbrojnë transportin tregtar dhe të përgjojnë sulmet, por nuk do të marrin pjesë në sulmet kundër houthinjve në tokë.

Disa anije tregtare në pronësi greke janë goditur në Jemen që nga nëntori, duke pësuar dëme, por pa viktima.

“Mbajtja e linjave të hapura tregtare detare është në interesin absolut të Bashkimit Evropian dhe është një nevojë ekzistenciale për Greqinë,” i tha ministri grek i mbrojtjes Nikos Dendias një komisioni parlamentar javën e kaluar.

Dendias e përshkroi misionin e Bashkimit Evropian në Detin e Kuq si mbrojtës, por duke deklaruar se Greqia nuk do të marrë pjesë në sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndaj pozicioneve Houthi në Jemen.

Houthinjtë kanë sulmuar anijet tregtare në Detin e Kuq që nga nëntori, siç thonë ata, një shenjë hakmarrjeje për sulmin e Izraelit në Rripin e Gazës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re