Gruaja e kryeministrit kanadez Justin Trudeau ka rezultuar pozitive me koronavirusin, njoftoi zyra e tij. Po kështu do të jetë i vetëizoluar edhe vetë kryeministri për një periudhë kohore 14 ditore.

“Kryeministri është në gjendje të mirë shëndetësore pa simptoma. Si masë paraprake dhe duke ndjekur këshillat e mjekëve, ai do të jetë në izolim për një periudhë të planifikuar prej 14 ditësh “, thanë zëdhënësit e tij.

Trudeau nuk do të testohet për koronavirus, pasi nuk ka simptoma dhe mjekët nuk ia kanë këshilluar diçka të tillë. Bashkëshortja e kryeministrit kanadez ka falenderuar të gjithë për interesimin dhe tha se gjithçka po shkonte shumë mirë.

“Megjithëse jam duke provuar simptoma të pakëndshme të virusit, do të kthehem shpejt,” tha ajo.

“Të qenit në karantinë në shtëpi nuk është asgjë në krahasim me familjet e tjera kanadeze që mund të kalojnë këtë dhe për ata që përballen me shqetësime më serioze shëndetësore”, shtoi Gregoire Trudeau.

Zonja e parë e Kanadasë ishte kthyer nga një fejesë në Britani dhe kishte simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë ethe.

Sakaq, Kanadaja ka 147 raste të konfirmuara të koronavirusit, duke përfshirë një vdekje. /abcnews.al

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re