Home SOCIALE Gruaja u ribashkua me familjen përmes Facebook-ut… 50 vjet më vonë

Gruaja u ribashkua me familjen përmes Facebook-ut… 50 vjet më vonë

0
Gruaja u ribashkua me familjen përmes Facebook-ut… 50 vjet më vonë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një grua e cila ishte “rrëmbyer” nga familja e saj në Mbretërinë e Bashkuar kur ishte vetëm 4 vjeçe dhe u rrit nga udhëtarët në Kanada dhe Zelandën e Re përpara se të vendosej në Australi, është ribashkuar me familjen e saj biologjike.

Susan Gervaise, 57 vjeçe, u mor nga familja e saj e lindjes në Pontefract, West Yorkshire, në vitin 1969 pasi udhëtarët e ftuan për pushime në një park tematik të Disney.

Çifti, nga Skocia, pyeti nënën e Susan nëse mund t’i shoqëronte në udhëtimin e tyre dhe i premtuan se do ta kthenin në Angli më pas.

Udhëtarët, të cilëve iu dha një kopje e certifikatës së saj të lindjes, e çuan Susan në Kanada, më pas në Australi dhe më vonë në Zelandën e Re. Çifti e rriti atë si vajzën e tyre.

Susan Gervaise, emri i vërtetë i së cilës ishte Susan Preece, tha se besonte se familja e saj biologjike e kishte skualifikuar.

Ajo mësoi se ishte marrë nga familja e saj biologjike në moshën 16-vjeçare. Gervaise, pasi gjurmoi të afërmit e saj biologjikë në Facebook, tani është ribashkuar me katër nga gjashtë vëllezërit e motrat e saj biologjike në Ëest Yorkshire.

Në moshën 21-vjeçare, burri që ajo e njihte si babai i saj vdiq. Ndërkohë, nëna e saj vdiq kur ajo ishte vetëm 7 vjeç.

Por, pothuajse 10,000 milje larg, kërkimi për Susan nuk përfundoi kurrë në Pontefract. Mbesa e saj, Emma Mcfadyen, tha: “Nëna e Susan ka qenë jashtë duke e kërkuar atë gjatë gjithë këtyre viteve, por pa fat”.

 Por Susan nuk e kishte idenë se familja e saj e vërtetë po e kërkonte. “Vështirësia ishte se për shkak se unë kisha mbiemrin e babait dhe më pas të burrit, ata nuk dinin se cilin emër të kërkonin”, theksoi gruaja.

Po flisja me një grua që ishte birësuar dhe ajo më pyeti: ‘Nuk do të doje të dije se si ndihet familja jote?’”, shtoi Susan.

Ajo u ribashkua me familjen e saj kur Hamilton postoi një mesazh në një faqe Pontefract në Facebook. Brenda 90 minutash u gjet familja e saj.

Muajin e kaluar Susan dhe Hamilton fluturuan në Mbretërinë e Bashkuar ku ajo u ribashkua me familjen e saj. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë