Grupet palestineze dënojnë vizitën e ministrit izraelit të mbrojtjes në Marok

Grupet-palestineze9.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Grupet palestineze dënuan vizitën e ministrit izraelit të Mbrojtjes Benny Gantz në Marok, në të cilën u nënshkrua marrëveshjeve ushtarake midis dy vendeve.

Ismail Radwan, udhëheqës i shquar në lëvizjen Hamas, e kritikoi vizitën dhe u bëri thirrje marokenëve dhe partive të tyre “të refuzojnë dhe ta dënojnë atë”.

Radwan bëri thirrje për “ndjekjen penale të Gantz dhe sjelljen e tij në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për krimet e tij të luftës dhe krimet kundër njerëzimit kundër popullit palestinez”.

“Normalizimi, pavarësisht nivelit të tij që ka arritur, nuk do t’i japë legjitimitet pushtimit (izraelit) i cili do të mbetet armiku i vetëm i kombit tonë”, shtoi ai.

Ndërkaq, Fronti Palestinez për Çlirimin e Palestinës (PFLP) kritikoi marrëveshjen ushtarake midis Marokut dhe Izraelit.

Vizita nga Gantz “përfaqëson një rrezik të drejtpërdrejtë për popullin vëlla maroken fillimisht, pastaj për rajonin në tërësi, veçanërisht për Algjerinë vëllazërore, e cila është në shënjestër për sigurinë dhe integritetin e saj territorial”, tha grupi palestinez.

Gantz mbërriti në Marok të martën vonë për një vizitë dyditore, e para nga një ministër izraelit i mbrojtjes në vendin e Afrikës së Veriut. Vizita e tij, megjithatë, ka shkaktuar kritika nga shoqatat e të drejtave të njeriut në Marok.

Gjatë vizitës, Maroku nënshkroi një marrëveshje me Izraelin për blerjen e dronëve izraelitë dhe sistemeve të “armëve të avancuara”.

Më 10 dhjetor 2020, Izraeli dhe Maroku njoftuan rifillimin e marrëdhënieve diplomatike që u pezulluan në vitin 2002, duke e bërë Marokun vendin e katërt arab që normalizon marrëdhëniet me Izraelin në vitin 2020 pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit dhe Sudanit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë