Presidenca ka reaguar pas dhunës ndaj kryedemokratit Sali Berisha në bulevardin Dëshmorët e Kombit nga Gert Shehu.

 

Përmes një njoftimi për media, Presidenca thekson se aktet e dhunës janë të papranueshme, ndërsa kërkon nga organet përgjegjëse që të zbardhin menjëherë ngjarjen.

 

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh. T. Z. Bajram Begaj, dënon ashpër sulmin fizik të ndodhur gjatë protestës së sotme të opozitës ndaj z. Sali Berisha, Deputet i Kuvendit, ish-President dhe ish-Kryeministër i Republikës.

 

Presidenti Begaj i konsideron këto akte të papranueshme dhe që bien ndesh me parimet e demokracisë dhe zhvillimin e protestave paqësore.

 

Kreu i Shtetit inkurajon autoritetet të hetojnë këtë rast dhune dhe të zbardhin sa më shpejt dinamikat e ngjarjes.

 

Liria e fjalës dhe tubimeve paqësore janë e drejtë kushtetuese dhe si të tilla duhet të garantohen dhe mbrohen.