Guantanamo: a do marrin fund 20 vjet padrejtësi?

7_109_background-scaled.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Amnesty International i ka kërkuar presidentit amerikan Joe Biden të mbyllë burgun ushtarak të Gjirit të Guantanamos në Kubë, i cili do të mbushë njëzet vjet këtë muaj.

“Ky kompleks burgu është një shprehje e arbitraritetit dhe padrejtësisë në të cilën të burgosurit torturohen,” tha eksperti i Amnesty SHBA, Sumit Bhattacharyya për DPA në Uashington.

Ai i kërkoi Bidenit të mbyllte Guantanamon dhe të sillte para drejtësisë ata që janë përfshirë në tortura ose aktivitete të tjera të paligjshme.

Tani në burg janë 39 të burgosur. Ajo u krijua gjatë kohës së ish-Presidentit George W. Bush për të strehuar terroristë të mundshëm, pa gjyq, pas sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Pasardhësi i Bush-it, demokrati Barack Obama, donte ta burgoste atë, por dështoi për shkak të kundërshtimit në Kongres, ndërsa pasardhësi i tij, Donald Trump, donte që Guantanamo të qëndronte e hapur.

Biden, i cili ishte nënpresident nën Obamën, po përpiqet të shtyjë planet për mbylljen e kompleksit.

Për të shënuar 20-vjetorin e formimit të burgut, Amnesty International mbajti protesta në disa vende të shtunën.

Të arrestuarit e parë u sollën në Guantanamo – e vendosur në një bazë ushtarake amerikane në Kubë – më 11 janar 2002.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë