Reshjet e shumta të shiut të nisura që ditën e djeshme kanë krijuar probleme në rrugët nacionale te Qarkut Dibër.

 

Më problematike situata paraqitet në rrugën e Arbrit, kryesisht në bajpasin e Murrizit, segmentin e Xibrit dhe Bulqizë- Maqellarë.

 

Në këto zona ka patur rënie të vazhdueshme gurësh të cilët janë kthyer në rrezik për aksidente. Si pasojë e reshjeve intensive të shiut në afërsi të urës së Çerenecit ka patur herë pas here gurë të mëdhenj në rrugë, ndërsa vetë ura është e mbushur me ujë.

 

Shkak mësohet se është bërë bllokimi i kanaleve anësore të rrugës dhe shkarkuesve mbi urë.

 

Po ashtu, rënie gurësh dhe vështirësi qarkullimi ka patur edhe në aksin tjetër nacional Burrel – Skuraj, kryesisht në segmentin e Shkopetit.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re