Skip to content

Haaretz: Asnjë dënim për hurin e paprecedentë

  • 17/06/2022

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një hetim nga policia izraelite tregoi se oficerët e policisë u sollën në mënyrë të papërshtatshme gjatë funeralit të gazetares së vrarë të Al Jazeera-s, Shereen Abu Akleh, por ata që vëzhguan ngjarjen nuk do të ndëshkohen ashpër, shkruan gazeta izraelite Haaretz.

Anëtarët e njësisë së shpërndarjes së trazirave shtynë dhe rrahën vajtuesit, të cilët gati hodhën arkivolin në fillim të procesionit funeral të 14 majit në Jerusalemin Lindor të pushtuar.

Dhuna ka ngjallur dënimin ndërkombëtar dhe ka rritur më tej trishtimin dhe zemërimin në të gjithë botën arabe pas vdekjes së Abu Akleh të vrarë më 11 maj teksa ajo raportoi për një sulm ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar, raportoi AP.

Dëshmitarët okularë dhe zyrtarët palestinezë thanë se Abu Akleh, një palestineze që gjithashtu kishte nënshtetësi amerikane, ishte shënjestruar qëllimisht nga ushtarët izraelitë dhe ushtria izraelite tha se ajo u vra gjatë një shkëmbimi zjarri.

Duke cituar burime, Haaretz tha se një hetim i brendshëm i policisë kishte treguar sjellje të pahijshme të policisë, por se ishte vendosur më parë që komandantët që mbikëqyrnin funeralin të mos dënoheshin.

Mbetet e paqartë nëse ndonjë oficer policie që ka rrahur bartësit e arkivolit do të dënohet.

Organizatat izraelite të të drejtave të njeriut shpesh e akuzojnë Izraelin se nuk ka hetuar apo ndjekur penalisht anëtarët e forcave të tij të sigurisë.

Mijëra palestinezë morën pjesë në funeralin e Abu Akleh, 51 vjeçe, një gazetare e njohur në mbarë botën arabe për mbulimin e jetës palestineze nën sundimin izraelit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë