Skip to content

“Hajdutët me nga 6 vila po tallen me ne”, banorët e Moravës në protestë për kompensimin e tokave bujqësore: Ato 4 milionë t’i mbajnë për vete!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Banorët e Moravës kanë dalë sërish në protestë para bazës ushtarake në Kuçovë për kompensim me çmimin e duhur të tokave bujqësore pasi sipas tyre Ministria e Mbrojtjes do i dëmshpërblejë me një shumë qesharake.

Në prononcim për Fax News ata shprehen të vendosur se do i mbrojnë tokat e tyre deri në momentin që të marrin aq para sa kërkojnë.

Tokat do tu merren për rikonstruksionin e fushës së aviacionit.

“Unë kam investuar 18 milionë këta duan të më japin 4 milionë”-thotë një prej tyre.

Banorët: Kam punuar 29 vite në emigrim dhe këta thonë të japim 100 milionë, ato t’i mbajnë për vete. Nuk ka ardhur asnjë përfaqësues i ministrisë apo i NATO-s, ata mendojnë se jemi kafshë.

Ne nuk biem dakort me shpronësimin, duan të na blejnë tokën me çmim qesharak. E kam blerë 18 milionë tokën ai do të më japë 4 milionë lekë.

Nuk shpërngulemi nga tokat tona asnjëherë pa ndryshuar çmimin sepse nuk i kemi ngritur me mashtrime siç i bëjnë këta.

–Po kur të nisin punimet çfarë do bëni?

Kanë nga 5 6 vila hajdutët dhe nuk e vrasin mendjen por ne një kemi e do e mbrojmë atë qe është e jona.
Të vlerësohet sipas tregut, po tallen me ne!

(E.D/faxweb.al)

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë