Home SHQIPERIA “Happy Birthday Vlad”/ Shpërthimi i urës së Krimesë u bë në ditëlindjen e Putin

“Happy Birthday Vlad”/ Shpërthimi i urës së Krimesë u bë në ditëlindjen e Putin

0
“Happy Birthday Vlad”/ Shpërthimi i urës së Krimesë u bë në ditëlindjen e Putin

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ura e rëndësishme që lidh Rusinë dhe Ukrainën ka shpërthyer në një sulm të dyshuar mëngjesin e sotëm, vetëm disa orë pas ditëlindjes së Vladimir Putinit.

 

Sulmi mund të shkurtojë furnizimet për forcat e Putinit pasi Ukraina bën më shumë përparime në jug drejt Khersonit.

 

Një pjesë e urës është shembur në det dhe një tren ka marrë flakë nga shpërthimi. Mungesat e gjata të karburantit po krijohen tashmë në Krime, pavarësisht pretendimeve ruse se ka furnizime të mjaftueshme për të zgjatur dy javë.

 

Megjithatë edhe pse Kievi nuk ka marrë përgjegjësi për sulmin, një zyrtar ukrainas ka ironizuar Presidentin rus ‘Putini duhet të jetë i lumtur. Jo të gjithë marrin një dhuratë kaq të shtrenjtë për ditëlindje”.

 

Deri më tani nuk dihen arsyet e shpërthimit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë