Home SHQIPERIA Helmohen pushuesit nga Kosova, 15 persona përfundojnë në spitalin e Durrësit

Helmohen pushuesit nga Kosova, 15 persona përfundojnë në spitalin e Durrësit

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

15 pushues kosovarë kanë përfunduar në spitalin rajonal të Durrësit pasi dyshet se janë helmuar pasi kishin konsumuar ushqim. Dyshohet që një restorant në zonën e shkëmbit të Kavajë në Durrës të jetë burimi i helmimit.
 
Hetimet paraprake zbuluan se dy orë pas konsumimit të ushqimit pushuesit patën të vjella, këputje dhe marrje mendsh.
 
Pasi morën ndihmën e parë në spitalin rajonal të Durrësit, qytetarët e helmuar transferuan në repartin e infektivit në Tiranë.
 
Lidhur me këtë ngjarje, ka reaguar autoriteti kombëtar i ushqimit në Durrës, i cili ka bllokuar restorantin pasi ka marrë mostrat e ushqimeve të konsumuara nga turistët, për të zbuluar shkaqet e helmimit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë