Skip to content

Heronjtë e Vjenës/ Nderohen dy muslimanët që shpëtuan një polic dhe një grua

  • 04/11/202004/11/2020

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

 

Dy luftëtarë të arteve marciale janë nderuar në Austri, pasi kaluan përmes plumbave për të shpëtuar një polic të plagosur.

Mikail Ozen dhe Rexhep Gultekin, përveç policit, i shpëtuan jetën edhe një gruaje. Ata janë pritur nga ambasadori turk në Vjenë dhe janë vlerësuar me medalje

Edhe Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayip Erdogan, ka telefonuar dy të rinjtë turq të cilët jetojnë në Austri.

Mediat turke raportojnë se presidenti është se është krenar për veprimin që kanë bërë, ndërsa i këshillon të ndihmojnë austriakët.

“Vazhdoni të ndihmoni austriakët. Ata mund të mos na kuptojnë, por ne i kuptojmë ata. Për shkak se e donim atë që u krijua, nuk u kujdesëm për fenë e tyre, nuk shikuam sektin e tyre. Ne thamë:” Na mjafton të jemi njerëz “dhe ne vazhdojmë në këtë mënyrë. Unë e njoh Austrinë. Ju keni vuajtur herë pas here në Turqi.

Ende vuani nga probleme, shumë serioze. Ju nuk keni asnjë mëkat përveç të qenit mysliman, në sytë e tyre. Por për ne, të jesh mysliman është burimi më i rëndësishëm i krenarisë. Për ne, ne beme luftën më të madhe kundër terrorizmit. Unë jam i sigurt që ju do të jeni përfaqësuesi i mirësisë, paqes dhe bukurisë kudo që të jeni. Në emër të kombit tim, familjes time dhe vetes time, ju falënderoj! Zoti qoftë i dashur dhe ndihmës. Përshëndetje për të gjithë familjen”, ka thënë Erdogan.

Autor kryesor i sulmit është hqiptari me origjinë nga Maqedonia e Veriut, Kujtim Fejzulai, 22 vjeç. Ai ishte i armatosur me pushkë, pistoletë dhe hanxhar, të cilat ai përdori për të vrarë katër persona, dy burra dhe dy gra, gjatë sulmit të tij në kryeqytetin austriak.

"Heronjtë" e Vjenës/ Nderohen dy luftëtarët e
"Heronjtë" e Vjenës/ Nderohen dy luftëtarët e
"Heronjtë" e Vjenës/ Nderohen dy luftëtarët e

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë