Skip to content

Hetimi i New York Times: nga kush u vra gazetarja e Al Jazeera-s?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një hetim nga New York Times zbuloi se një ushtar izraelit “me shumë gjasa” goditi gazetaren e Al Jazeera-s, Shireen Abu Akleh, kjo në kuadër të hetimeve të pavarura për të gjetur se forcat izraelite vranë këtë reportere palestinezo-amerikane.

Një raport i NYT i lëshuar të hënën tha se nuk kishte palestinezë të armatosur në zonën e pushtuar të Bregut Perëndimor në kohën e vrasjes së Abu Akleh, duke hedhur poshtë teoritë e hershme izraelite që fajësonin palestinezët për vrasjen.

Hetimi u bazua në videot e disponueshme, dëshmitë e dëshmitarëve okularë dhe analizën e plumbave të gjetur në vendin ku u vra Abu Akleh.

“Një hetim nga New York Times, i cili zgjati një muaj, tregoi se plumbi që vrau Abu Akleh u qëllua nga një vend i përafërt ku ndodhej autokolona ushtarake izraelite dhe ndoshta është një ushtar nga një njësi speciale”, thuhet në raport.

Vrasja e Abu Akleh më 11 maj ka ngjallur dënime ndërkombëtare dhe thirrje që autorët të mbajnë përgjegjësi.

Gazetarja i ndjerë mbuloi ngjarjet në Bregun Perëndimor të pushtuar për 25 vjet dhe u bë një person i famshëm në botën arabe.

Në përfundimin se ajo u vra nga forcat izraelite doli më parë dhe një grup investigativ i Associated Press, Washington Post, Bellingcat, ndërsa në një përfundim të ngjashëm ka dalë dhe CNN.

Hetimi u krye edhe nga Autoriteti Palestinez, i cili njoftoi se Abu Akleh kishte vrarë qëllimisht forcat izraelite.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë