Pasi mbështetësit e Donald Trump sulmuan Kongresin Amerikan, për aktivistët, politikanët dhe Presidentin zgjedhur Joe Biden, pabarazia racore në SHBA është përsëri në vëmendjen e publikut.

Protestuesit depërtuan nëpër barrikada, thyen xhamat, morën sende dhe sulmuan zyrat dhe sallat e Kongresit, dhe disa bënë foto me oficerët e policisë. Disa morën trofetë ndërsa dilnin, shkruan Reuters.

Mungesa e sigurisë dhe një reagim i kufizuar i policisë, pavarësisht nga fakti që kjo protestë ishte njoftuar për javë të tëra, munguan në krahasim me protestat e Black Lives Matter (BLM) gjashtë muaj më parë.

“Nëna ime tha: nëse do ta bëje ti këtë, ata do të të kishin qëlluar”, thotë Beatrice Mando, e cila ishte në protestat e BLM vitin e kaluar. “Ajo ka të drejtë. Do të kishte pasur qindra të vdekur, në mos më shumë, po të kishin qenë të zinj.”

Në fjalimin e tij të enjten, Biden u pajtua me këtë.

 “Nëse grupi Black Lives Matter do të kishte dalë për të protestuar dje, ata do të ishin trajtuar shumë, shumë ndryshe nga masa e banditëve që marshonin në Kapitol,” tha ai.

Demonstratat kundër pabarazisë racore u zhvilluan në SHBA verën e kaluar që u provokuan nga vrasja e George Floyd, një afrikano-amerikan, i cili vdiq ndërsa një oficer policie i mbajti gjurin në qafë për gati nëntë minuta.

Pjesëmarrësit në protestat në Uashington thonë se ata u trajtuan ndryshe nga mbështetësit e Trump.

“Oficerët e policisë qëndronin në çdo kryqëzim. Oficerët ishin pranë çdo monumenti, në Kapitol, përpara Shtëpisë së Bardhë,” thotë Abby Conejo.

Protestuesit e këtyre protestave në Uashington u rrethuan nga radhët e anëtarëve të Gardës Kombëtare Maxi në qershor, ndërsa Trump u zotua të merrej me paligjshmërinë e “banditëve”.

Gjithashtu, një mbrëmje policia lëshoi bomba tymi dhe plumba gome për të përzënë protestuesit paqësorë para Shtëpisë së Bardhë sepse Trump donte të ecte në një kishë aty pranë për t’u fotografuar me një Bibël në duar.

“Ata na trajtuan si armiq. Ku ishte ai zemërim dhe tërbim dje? Pse u trajtuan këta njerëz si miq?”, pyet Conejo.

Policia tha se ata kishin arrestuar 68 persona të lidhur me trazirat e Kapitolit. Për krahasim, gati 300 njerëz u arrestuan atë natë kur policia shpërndau protestuesit kundër pabarazisë racore para Shtëpisë së Bardhë.

Shefi i policisë së Kapitolit, Steven Sund lavdëroi oficerët e tij, duke thënë se ata u përgjigjën mirë kur protestuesit i sulmuan ata me “tuba metali” dhe armë të tjera.

Sund më vonë tha se do të jepte dorëheqjen në 16 janar.

Vendasit kanë frikë se reagimi i policisë ka qenë aq i dobët sa që trazirat mund të përsëriten.

Charles Allen, një punonjës i qeverisë lokale në Uashington, thotë se ai dhe fqinjët e tij janë mësuar me demonstrata dhe tubime të mëdha në zonë.

“Por këto ishin trazira. Këta ishin terroristë lokalë që erdhën në qytetin tonë dhe morën Kapitolin”, tha Allen, duke shtuar se kjo ishte një përvojë traumatike për lagjen.

Midis atyre që sulmuan Kongresin ishin individë që mbanin flamuj të Konfederatës dhe shenja të lidhura me epërsinë e bardhë.

“Dukej si një abuzim për të parë jo vetëm privilegjin e të bardhës, por epërsinë në veprim,” thotë Makia Green, një anëtare e Black Lives Matter të Uashingtonit.

Charles McKinney, një profesor në Kolegjin Rhodes në Tenesi, tha se ngjarjet në Uashington të kujtojnë “ndryshimet e mëdha” në mënyrën se si policia trajton racat e ndryshme.

“Përgjigja e forcave të sigurisë ishte një demonstrim i qartë i racizmit sistematik. Ishte një shfaqje e privilegjit të bardhë”, shtoi ai.