Emblematikja “Old War Office”, zyra e ish-udhëheqësit të Britanisë, Winston Churchill, ku merreshin vendimet gjatë Luftës së Dytë Botërore, është shndërruar në një xhevahir të Londrës.

Siç shkruan CNN, brenda pak ditësh godina historike pritet të mirëpresë klientët e parë të hotelit ultraluksoz “Raffles London at The OWO”.

“Në ndërtesën prej 53,900 metrash katrorë mund të flini në zyrën e Winston Churchill-it”, komenton rrjeti amerikan dhe shton:

“Hoteli ka 120 dhoma dhe suita, një sallë me 600 persona dhe spa e parë Guerlain në Londër. Dhomat e saj luksoze kushtojnë 1100 funte në natë”.

“Raffles London” ka… prekjet e dy arkitektëve: arkitektit të ndjerë francez Thierry Depon dhe britanikut Jeff Hull.

Gjashtë vjet më parë, kur arkitekti britanik hyri për herë të parë në mjediset e Zyrës së Luftës së Vjetër (OWO), pronë historike në Whitehall të Londrës që dikur strehonte zyrat e qeverisë britanike, ai i gjeti ato në një gjendje të mjerueshme.

Bodrumet e godinës ishin plot lagështi, kondicionerët në korridore nuk funksiononin. Asgjë e kualifikuar për mbrojtjen e një ndërtese historike historike.

Historia e saj daton në 1898, në epokën Eduardiane, kur kompleksi i madh shërbeu si zyra e Winston Churchill-it gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Sot, gjashtë vjet pasi arkitekti Hull filloi një rinovim masiv të ndërtesës, puna ka përfunduar në hotelin e ri Raffles London: ‘The OWO’.

Zyra e Luftës së Vjetër u krijua në vitin 1906 dhe kushtoi 210 milionë funte për t’u ngritur.

Siç raporton CNN, 1.2 miliardë paund të tjerë u shpenzuan më pas për të përfunduar punën në hotelin e ri.

Zyra e Luftës së Vjetër ishte një ndërtesë qeveritare e fshehtë.

Të dy MI5 dhe MI6, dy shërbimet sekrete britanike, u themeluan atje në 1909.

Punonjësit, në fakt, përdorën një hyrje diskrete në “Whitehall Court”, e njohur edhe si “Hyrja e spiunëve” dhe për këtë arsye “OWO” shfaqet në disa filma të “Agjentit 007” legjendar, James Bond.

Arkitekti Hull dhe ekipi i tij hapën më shumë hyrje në ndërtesë, duke e kthyer bllokun dikur të rrethuar me mure në një hapësirë ​​sociale të jashtme. Ata gjithashtu dekoruan fasadën me flamuj për të treguar se ndërtesa është e hapur për biznes.

Hoteli i ri është gati të hapë dyert më 29 shtator.

Hoteli historik përfshin gjithashtu tre bare dhe nëntë restorante, duke përfshirë restorante të njohura nga kuzhinieri argjentinas Mauro Colagreco.

Në muajt e ardhshëm, një restorant në katin e fundit të hotelit dhe një bar nga shefi japonez Endo Kazutoshi janë planifikuar të hapen.

Spa Guerlain, e cila përfshin katër nga 14 katet e hotelit, ka gjithsej nëntë dhoma trajtimi duke përfshirë një sallon, zona bukurie, suita për çifte dhe një pishinë 20 metra, dhoma me avull dhe sauna.

Salla mahnitëse e ballit të hotelit, e cila mund të rezervohet për festa, dasma dhe ngjarje të korporatave, është tashmë në kërkesë të madhe.

“Nuk është vetëm një hotel. Aty ka punuar shkrimtari i famshëm britanik Ian Fleming dhe është frymëzuar nga James Bond”, transmeton rrjeti amerikan. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re