Human Rights Watch godet Joe Biden

w_57272793.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Human Rights Watch kritikoi të enjten presidentin e SHBA Joe Biden dhe udhëheqës të tjerë perëndimorë për mbrojtjen e dobët të demokracisë dhe dështimin për t’u marrë me krizën klimatike, pandeminë COVID-19, varfërinë, pabarazinë dhe padrejtësitë racore.

Biden mori detyrën në janar 2021, duke premtuar se do të vendoste të drejtat e njeriut në qendër të politikës së tij të jashtme.

“Por ai vazhdoi t’i shesë armë Egjiptit, Arabisë Saudite, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit pavarësisht represionit të tyre të vazhdueshëm,” shkroi shefi ekzekutiv i të drejtave të njeriut Kenneth Roth Roth në një raport vjetor vjetor të Human Rights Watch të publikuar të enjten, raportoi Reuters.

“Udhëheqësit e tjerë perëndimorë kanë treguar një dobësi të ngjashme në mbrojtjen e demokracisë,” shkroi Roth, duke përmendur presidentin francez Emmanuel Macron dhe ish-kancelaren gjermane Angela Merkel.

Roth tha gjithashtu se gjatë samiteve kyçe, “Biden dukej se kishte humbur zërin e tij kur erdhi puna për të dënuar publikisht shkelje të rënda të të drejtave të njeriut.”

“Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar herë pas here protesta kundër represionit në vende të caktuara dhe në raste ekstreme administrata Biden ka vendosur sanksione të synuara ndaj disa zyrtarëve përgjegjës, por zëri me ndikim i presidentit shpesh ka munguar”, shkroi ai.

Zyrtarët amerikanë kanë mbrojtur administratën e Bidenit, duke thënë se diplomatët shpesh kanë ngritur shqetësime për të drejtat e njeriut me liderët e huaj, duke përfshirë bisedime të ashpra me kundërshtarë si Kina dhe Rusia.

“Nëse demokracitë duan të mbizotërojnë në konkurrencën globale me autokracinë, udhëheqësit e tyre duhet të bëjnë më shumë sesa të vënë në dukje mangësitë e pashmangshme të autokratëve. Ata duhet të japin një argument më të fortë dhe pozitiv për sundimin demokratik,” tha Roth.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë