Ekipet e shpëtimit në shtetin e Uashingtonit po vlerësojnë shkathtësinë e një vajze 10-vjeçare, e cila mbijetoi e vetme për më shumë se 24 orë në terrenin e thyer të maleve të Kaskadës, pasi humbi ndërsa ishte jashtë me familjen e saj.

Shunghla Mashwani ishte në një mbledhje me familjen e saj të gjerë në luginën e lumit Cle Elum të dielën kur ajo u nda nga grupi teksa ata kaluan një urë këmbësore mbi lumë për të ngrënë drekë pranë shtegut të kalimit të katedrales, tha Zyra e Sherifit të Qarkut Kittitas në një postim në Facebook.

Vajza dhe familja e saj mbërritën në SHBA dy vjet më parë nga Afganistani dhe u pëlqen të kalojnë kohë në vendet e larta, sepse kjo u kujton shtëpinë, tha zyra e sherifit.

“Shunghla i tha familjes së saj dhe shpëtuesve se e gjeti veten të ndarë dhe vetëm kur familja po udhëtonte përsëri drejt urës së këmbësorëve dhe nuk mund ta gjente urën vetë”, tha zyra e sherifit.

Kur familja vuri re se Shunghla nuk kishte kaluar urën me ta, rreth 20 të rritur në grup u kthyen dhe filluan të kërkonin, thuhet në postim.

Nuk ka asnjë shërbim celular në zonë dhe familja kishte kërkuar për Shunghla për rreth dy orë kur një kalimtar ofroi të telefononte policinë nga një telefon satelitor në kabinën e tyre aty pranë rreth orës 14:00.

Deputetët, ekipet vullnetare të kërkimit në tokë dhe ekuipazhet nga agjencitë e zbatimit të ligjit aty pranë u mblodhën në zonë. Drone, helikopterë dhe K9 u sollën gjithashtu për të ndihmuar në gjetjen e Shunghla.

Zyra e sherifit kërkoi që babai i vajzës të regjistronte një mesazh sigurie në gjuhën e tyre amtare që u transmetua në zonën e kërkimit, tha një zëdhënës i zyrës së sherifit për CNN. Mesazhi i tha Shunghla-s se kishte njerëz që e kërkonin dhe po përpiqeshin ta ndihmonin.

“Zona e kërkimit ishte e pjerrët, e thyer dhe e largët, me pemë të dendura dhe nën pemë të prera nga lumi Cle Elum që rrjedh me shpejtësi”, tha zyra e sherifit.

Shunghla u shpëtua pasi kaloi më shumë se 24 orë vetëm në terrenin e thyer.

Ajo u pa rreth orës 15:00 të së hënës nga dy vullnetarë të kërkimit në tokë rreth 1.5 milje në jug të vendit ku u pa për herë të fundit, tha zyra e sherifit. Ajo kishte vetëm gërvishtje të vogla.

“Po përpiqesha të flija natën dhe më pas të zgjohesha herët në mëngjes, dhe më pas do të gjeja babin dhe nënën time në pyll”, tha Shunghla për KING-in e CNN për natën e saj në shkretëtirë.

“Ajo eci në drejtim të rrymës nëpër pyllin e dendur dhe e kaloi natën e ftohtë mes disa pemëve. Ajo tha se e dinte se ishte gjëja e duhur për të ndjekur lumin. Ajo u tregua një 10-vjeçare jashtëzakonisht e shkathët dhe elastike,” tha zyra e sherifit.

Shpëtuesit e ngarkuan Shunghla-n në një varkë shpëtimi dhe e sollën përtej lumit për t’u ribashkuar me babanë e saj.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re