Disa strategji për të mbajtur një peshë të mirë dhe për të stimuluar metabolizmin që të funksionojë më mirë janë:

Bëni më shumë aktivitet fizik (minimumi 150 minuta në javë, optimale 300 minuta). Aktivitetet rekreative, aktivitetet sportive kolektive janë të mirëseardhura, por edhe kërkimi i aktiviteteve në jetën e përditshme si preferimi i shkallëve në ashensor, çiklizmi, kërcimi etj.

Ndani mirë vaktet e përditshme (mëngjes, drekë, darkë dhe dy meze të lehtë) dhe shmangni agjërimin e zgjatur. Pini shumë ujë dhe shmangni gjendjet e dehidrimit. Preferoni ujë të pasur me kalcium (mbi 300 mg/litër). Ndiqni një dietë të larmishme, me frekuencë të saktë të konsumimit të ushqimit dhe pa teprime. Kur hani jashtë shtëpisë, vlerësoni porcionet duke bërë një vlerësim të përafërt të sasive që hani në shtëpi.

Çfarë ushqimesh të zgjidhni në menopauzë? Për një shëndet të mirë dhe peshë në menopauzë, këto janë thelbësore: Ushqime të pasura me kalcium dhe vitaminë D për të luftuar osteoporozën. Midis tyre ka qumësht dhe derivate të tilla si kos, ricotta dhe Grana Padano DOP. Ky djathë, në veçanti, është më i pasuri me kalcium, për të njëjtën peshë, ndër ata që konsumohen zakonisht në Itali dhe është natyrisht pa laktozë. Këshilla është që gjatë përpunimit të zgjidhni produktet e qumështit të skremuar ose pjesërisht të skremuar, si djathi Grana Padano PDO.

Vitamina D gjendet pak në ushqime (vezë, mëlçi, qumësht, peshk), ndaj është më mirë të ekspozoheni në diell 10-15 në ditë, me masat e duhura. Frutat dhe perimet e stinës, të pasura me fibra për mirëqenien e zorrëve dhe për largimin më të mirë të yndyrave, por edhe vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve.

Ushqimet me përmbajtje të lartë proteinash për të luftuar humbjen e masës muskulore tipike për moshën: mish alternativ, peshk, vezë, qumësht, djathra si Grana Padano PDO, i cili përmban shumë proteina me vlerë të lartë biologjike, duke përfshirë 9 aminoacidet thelbësore. si dhe vitamina të rëndësishme si B2 dhe B12 dhe antioksidantë si vitamina A, zink dhe selen.

Burimet e proteinave vegjetale si bishtajoret janë gjithashtu të shkëlqyera. Arrat (arrat, bajamet) dhe farat vajore, pa tejkalim në sasi për shkak të përmbajtjes së lartë kalorike. Vaj ulliri ekstra i virgjër për salcë, i përdorur i papërpunuar dhe në sasi të vogla.

/shkollaeshendetit.com

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png