Gjykata e Posaçme Antikorrupsion ka vensour masën e sigurisë “arrest me burg” për ish kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako.

 

E njëjta masë është dhënë edhe për zyrtarin e Bashkisë Adnand Toçila dhe ndërtuesin Fiqiri Farruku. Për zyrtarin tjetër të Bashkisë Adrian Bulku, gjykata ndryshoi masën e sigurisë nga arrest me burg në arrest shtëpie.

 

Me arrest shtëpie do jetë edhe Ferzilet Hajderi dhe Meri Semini. Ndërsa për Djana Deda u vendos detyrim paraqitje nga arrest shtëpie që ishte caktuar më parë.

 

Në kërkim vijojnë të jenë tre persona të tjerë, që është lëshuar urdhër-arrest, më konkretisht Adhurim Qehajaj, Ermal Lama, Fatmir Ejupi

 

Seanca për Dakon dhe zyrtarët e tjerë  zgjati rreth 7 orë.

 

Bashkë me Dakon u arrestuan edhe disa zyrtarë të tjerë të Bashkisë si dhe ndërtuesi Fiqiri Farruku, ndërsa tre të tjerë u lanë me masën e arrestit shtëpiak.

 

Dako akuzohet për dy raste të shpërdorimit të detyrës. Rasti i parë ka të bëjë për një pallat 11 katësh që u dëmtua nga tërmeti në 2019. Kanë qenë disa familje që depozituan një kallëzim në SPAK me pretendimin se objekti i ndërtuar në 2012 nga Fiqiri Farruku pësoi dëmtime të pa rikuperueshme.

 

Sipas hetimeve edhe pse bashkia miratoi lejen për ndërtimin e 7 kateve në vitin 2010, ndërtuesi dorëzoi një kërkesë të dytë për të miratuar edhe 4 kate të tjera shtesë. Edhe pse për këtë aplikim të dytë Bashkia e Durrësit nuk miratoi lejen, punimet me 4 kate shtesë kanë përfunduar në 2012.

 

Rasti i dytë ka të bëjë me një tender për blerjen e projektit për zhvillimin e vijës bregdetare në qytetin e Durrësit që i shkaktoi një dëm buxhetit të shtetit prej 180 milionë lekësh. Sipas Strukturës së Posaçme Antikorrupsion. Kjo shumë parash është përfituar padrejtësisht nga shoqëria projektuese.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re