Skip to content

I doli emri në përgjimet e SPAK, reagon mjeku Aurel Vula: Në Itali ishim për vizitat e familjarëve tanë, një prej të cilëve humbi jetën! Nuk kam lëshuar asnjë dokument…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mjeku pediatër Aurel Vula, emri i të cilit u përmend në dosjen e SPAK, për trafikimin e ilaçeve në rrugë kontrabandë nga Italia, dhe lëshimin e recetave fiktive, ka bërë reagimin e tij të parë publik, duke i mohuar akuzat.

Ai është bashkëshorti i juristes së njohur Zhaklina Peto, i cili ka qenë edhe kandidate për në Gjykatën Kushtetuese. Në reagimin e tij publik, Vula shkruan se nuk ka snjë lidhje me akuzat, dhe se udhëtimet e tij drejt Italisë lidhen kryesisht me kurimin e prindërve të bashkëshortes së tij, një prej të cilëve humbi edhe jetën si pasojë e problemeve me zemrën.

DEKLARATË PUBLIKE

Duke marrë shkas nga njoftimi i bërë publik ditët e fundit nga autoritetet e drejtësisë italiane dëshiroj t’i bëj të ditur publikut shqiptar si vijon: Përfshirja e personit tim dhe familjarëve të mi në këtë njoftim nuk ka asnjë lidhje me realitetin e ndërtuar në media këto ditë.

Për të qënë transparent, arsyet e vizitave tona familjare në Itali kanë qënë krejtësisht shëndetësore, të lidhura me rrezikimin e jetës së dy prindërve të bashkëshortes sime. Të dy këta të fundit i janë nënshtruar ndërhyrjeve të përsëritura kirurgjikale në zemër nga ku nëna e bashkëshortes humbi edhe jetën.

Të gjitha këto ngjarje shëndetësore janë të dokumentuara nga autoritetet spitalore italiane. Nisur nga drama familiare për humbjen e njëriut të afërt, kjo ngjarje krijon sensitivitet të lartë për mua dhe familiarët e mi.

Unë jam mjek pediatër dhe me përgjegjshmëri të plotë deklaroj se në asnjë moment:

➢ Nuk kam lëshuar asnjë çertifikatë apo epikrizë përcjellëse për pacientë të sugjeruar për shtrim në Itali;

➢ Nuk kam lëshuar asnjë dokument të çfarëdolloj natyre që të mund të lehtësonte procedurat e kalimit të kufirit të shtetasve shqiptarë gjatë kohës së pandemisë në shtetin Italian; I lutem të gjitha mediave të respektojnë integritetin tim profesional dhe moral të cilin e kam ndertuar me përkushtim dhe sakrifica në çdo kohë në ndihmë të çdo pacienti, pa lënë mënjanë kontributin gjatë periudhes së pandemisë si pasojë e Sars-Cov 19.

Në të njëjtën kohë, falenderoj të gjithë dashamirësit të afërm , kolegë dhe pacientët e mi për mbështetjen e treguar me anë të mesazheve dhe telefonatave të panumërta gjatë këtyre ditëve.
Me besimin e plotë tek drejtësia.

Dy ditë më parë në lidhje me dosjen e SPAK, reagoi dhe mjeku tjetër i njohur, Edvin Prifti, i cili po ashtu tha se përfshirja e pretenduar e tij ishte një sajesë, dhe se ai nuk ka firmosur asnjë rekomandim  për kurim në Itali, apo për marrjen e medikamenteve.

Nën hetim nga SPAK për trafik ilaçesh e pacientësh në Itali, reagon mjeku Edvin Prifti: Akuza fallco! Po terrorizojnë mua dhe familjen time, qëllimi është që…

(E.K/Faxweb.al)

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë