Kryedemokrati Lulzim Basha ka mbyllur mbrëmjen e sotme fushatën për zgjedhjet e brendshme në Partinë Demokratike.

Teksa vlerësoi sakrificat e demokratëve në atë që e quajti beteja kundër regjimit, Basha kërkoi votën e anëtarësisë për tu rizgjedhur në kreun e Partisë Demokratike.

“Mirë se ju gjej vëllezër dhe motra, zonja dhe zotërinj, demokrate dhe demokratë të Fierit, faleminderit nga zemra! Jam i nderuar, i privilegjuar dhe i gëzuar që jam sot përsëri në mesin tuaj dhe jam dyfish i privilegjuar që garën e brendshme një anëtar, një votë për kryetarin e Partisë Demokratike, ta mbyllim së bashku sonte këtu në Fier.

Të dashur miq, ky qark ishte tepër i madh për tu mbuluar në një ditë dhe këtu e kam fjalën, natyrisht, për shtrirjen territoriale, po qarku i Fierit dhe degët e këtij qarku u bënë edhe më të mëdhenj gjatë masakrës zgjedhore të 25 prillit ku i treguan fierakëve, mallakastriotëve, qytetarëve të Patosit dhe të Roskovecit, të Lushnjës dhe të Divjakës se edhe aty ku kundërshtari politik mendon se ka folenë, demokratët qëndruan, bënë betejë dhe fituan.

Sepse përkundër masakrës zgjedhore, anembanë Fierit, sikundër anembanë Shqipërisë, ju vendosët zemrat tuaja, vendosët pasionin tuaj për liri dhe demokraci përballë makinerisë më mizore të masakrës zgjedhore, elektorale që ka vënë ndonjëherë në punë ndonjë forcë politike jo vetëm në Shqipëri, por në Ballkan. Vëllezër dhe motra, bashkimi i zemrave tuaja bëri të mundur që në këtë betejë dega e Fierit, sikundër demokratët anembanë Shqipërisë, të arrinin të sheshonin mosmarrëveshjet, ju ditët t’i linit ato mënjanë dhe të bashkoheshit, sepse kjo familje politike ka një mision për të cilin ka lindur, t’i dal zot Shqipërisë, t’i dal zot shqiptarëve.

U futët në këtë betejë të gjithë bashkë të vendosur për ndryshimin, për misionin me të cilin na ngarkuan shqiptarët.

I qëndruat besnik vlerave tona. Që nuk u dhatë për asnjë çast para të zezës, para të keqes, para anti-vlerave. Që zbritët në mejdanin e një beteje të pabarabartë siç e dinim që do të zhvillohej, duke patur përballë jo thjesht një makineri të partisë shtet të përforcuar nga bandat dhe paratë e oligarkëve e të korrupsionit shtetëror, por duke patur përballë një kundërshtarë politik si Edi Rama, i cili prej ditës së parë demokratët, opozitarët nuk i konsideron kundërshtarë, por armiq dhe si të tillë i ka trajtuar demokratët fierakë, si armiq në jetët tuaja private, duke ju shkatërruar normalitetin e jetës, normalitetin e fëmijëve tuaj duke u përpjekur të asgjësojë shpresën për një të nesërme.

Unë e di sakrificën tuaj, e di se është e pamundur jo në një, por në dhjetë fjalime të rrëfehet se çfarë do të thotë kjo për ju dhe familjet tuaja, e di dhe e njoh edhe forcën e zemrës tuaj, e cila ju solli në këtë betejë jo sepse ishit të detyruar, por sepse ishit të vendosur për të bërë gjithçka, jo thjeshtë për tu hakmarrë ndaj një kundërshtari barbar, harbut dhe të korruptuar, por për të marrë të drejtën në emër të çdo qytetari fierak, në emër të çdo qytetari shqiptar, në emër të Shqipërisë dhe në emër të demokracisë. Dhe fierakët e ndjenë se Partia Demokratike ndodhej në këtë betejë jo për veten e saj, jo për karrigen time, as për karriget tuaja, por se ishte aty si shpresa dhe garancia e vetme për të bërë ndryshimin që kaq shumë e deshën me 25 prill. Dua të them po kështu se betejat e jashtëzakonshme që kemi zhvilluar së bashku gjatë këtyre viteve e në veçanti vitet e fundit, faktuan jo vetëm vendosmërinë dhe qëndresën tuaj por faktuan besimin e qytetarëve se beteja bëhej për ta.

Me sakrificat tona deri me sakrificat sublime, deri me djegien e mandateve për të nxjerrë para shqiptarëve dhe para botës regjimin e vërtetë dhe për tu mos u bërë fasadë e atij regjimi. Deri në betejën tonë epike kundër makinerisë masakrës zgjedhore ne provuam dhe faktuam se jemi ata që ishin në dhjetorin e 1990, jemi njerëzit e vlerave, jemi njerëzit e lirisë të demokracisë. Ne faktuam forcën tonë që e projektuam më së miri duke trokitur derë më derë me një program real dhe realist i cili jepte zgjidhje të jashtëzakonshme që Edi Rama dhe banda e tij e babëzitur e të korruptuarve dhe horrave, i shtoi dhe i shtroi këmbëkryq në shtëpitë e shqiptarëve, duke ia zbrazur sofrat duke ia boshatisur xhepat dhe duke ia larguar rininë dhe fëmijët nga vatrat e tyre.

Vëllezër dhe motra, masakra zgjedhore nuk është frazë po është realitet. Ajo e diferencon 2021 nga çdo proces tjetër i këtyre 30 viteve, ai është arrestimi i demokracisë , është faktikisht ndalja e përkohshme e mekanizmit bazë të demokracisë që është respekti i vullnetit të shumicës. Me 25 prill, shumica është dhunuar, pakica përkohësisht ka marrë peng Shqipërinë dhe shqiptarët. Ky nuk është më një vend demokratik, ky është një regjim dhe ne sot kemi mbi supet tona dy detyra. Të parën, që shqiptarët kanë besuar, që e deshën me 25 prill dhe e duan akoma më shumë sot që janë edhe më të dëshpëruar, edhe më të pashpresë, ndryshimin e Fierit, ndryshimin e Shqipërisë, për të cilën vetëdija, programi dhe vendosmëria jonë e 25 prillit, dha rezultat ehe për të cilën kemi akoma vetëdijen për të ecur përpara por misioni bazë i kësaj partie sot është dhe misioni me të cilin ka lindur kjo familje e madhe, kjo parti e madhe demokratike. Është misioni i rikthimit të demokracisë sepse në momentin që ky regjim asgjëson vullnetin e shumicës, nuk ka rrugë tjetër përveç përballjes me të, betejës me të, me një objektiv, rrëzimin e regjimit.”, tha ai.

 

/faxweb