Skip to content

I riu palestinez jep shpirt te Muri famëkeq

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ushtarët izraelitë vranë një palestinez që dyshohet se po përpiqej të arrinte në Izrael duke kaluar murin ndarës në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se Nebil Ahmed Ganim, një i ri nga Nablus, u vra në një zjarr të hapur nga forcat okupuese izraelite pranë Portës Celculiyya në Murin Ndarës.

Nga ana tjetër, agjencia palestineze e lajmeve WAFA raportoi se Ganim punonte si punëtor në Izrael dhe se forcat izraelite po mbanin ende trupin e tij në spitalin Meir në Kefer Sebi.

Radioja ushtarake izraelite raportoi gjithashtu se Ganim u vra nga zjarri ushtarak ndërsa dyshohet se po përpiqej të kalonte murin ndarës.

Mijëra punëtorë palestinezë që përpiqen të arrijnë në punët e tyre po përdorin hapjet në murin ndarës, ose sepse nuk kanë leje për të hyrë në Izrael, ose për të shmangur një rrëmujë në pikat e kontrollit izraelite të dielën, që është fillimi i javës në atë pjesë të botës.

Muri ndarës, të cilin Izraeli filloi ta ndërtonte në vitin 2002, përbëhet nga pllaka betoni ndërmjet 4.5 dhe 9 metra të larta dhe është 712 kilometra i gjatë nëpër territorin e pushtuar të Bregut Perëndimor.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë