Skip to content

I trishtuar, Mbreti Charles III largohet nga Kështjella Balmoral për në Londër

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mbreti Charles III është larguar nga Kështjella Balmoral, aty ku ndërroi jeta nëna e tij, Mbretëresha Elisabeth II.

 

Ai u fotografua duke u larguar nga Kështjella Balmoral me Camilla, bashkëshorten e tij, ndërsa duket shumë i prekur.

 

Mbreti i ri i britanikëve pritet të shkojë në Londër, ku do të zhvillojë një takim me kryeministren Liz Truss.

 

73-vjeçari ishte pranë nënës së tij në kështjellën Balmoral në momentet e fundit të jetës.

 

Pas lajmeve se shëndeti i mbretëreshës po përkeqësohej, anëtarët e tjerë të familjes mbretërore gjithashtu nxituan të ishin pranë saj.

 

Mbreti Charles III mori fronin menjëherë pas vdekjes së Elizabeth II, ndërsa e përshkroi humbjen e nënës së tij si “një moment trishtimi më të madh për mua dhe të gjithë anëtarët e familjes sime”.

 

Mbreti do t’i drejtohet kombit në orën lokale 18:00 këtë mbrëmje.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë