Ish-presidenti i Republikës Ilir Meta ka nisur sot betejën politike si udhëheqësi i Partisë së Lirisë.

 

Para gazetarëve Meta ka shpjeguar se fokusi i forcës së ringritur mbi themelet e LSI do të jetë beteja kundër korrupsionit.

 

ILIR META

ISH-PRESIDENT I REPUBLIKES

“Armiku kryesor i lirisë është korrupsioni, dhe është korrupsioni që ka rënduar situatën në mënyrën më dramatike. Është viti i 10 i qeverisjes dhe nuk u ngop duke vjedhur.”

 

Meta ka shpjeguar se Partia e Lirisë do të jetë gjithëpërfshirëse, duke i lënë mënjanë ndarjet tradicionale e majtë apo e djathtë.

 

“Liria është e majtë apo e djathtë, Kushtetuta është e majtë apo e djathtë, jemi gjithëpërfshirës. Kam një pyetje sot, ps a është e majtë? Të mos japësh asgjë për qytetaret a je i majtë. Partia e lirisë është një parti patriotike, jo nacionaliste, por patriotike.”

 

24 orë pasi mori drejtimin e Partisë së Lirisë, Meta është shfaqur i qetë edhe pse asnjë prej përfaqësuesve të komunitetit ndërkombëtar nuk e ka uruar.

 

“Nuk kam asnje shqetesim nese ka apo ka reagim nga nderkombetaret, I vetmi shqetesim eshte kur mbeshtetesit e reformes ne drejtesi nuk reagojne per keto afera. Nuk pres vote nga nderkombetaret une.”

 

Ne raport me aleancat Meta eshte treguar I qarte se do te bashkepunoje me kreun e PD, Sali berisha, duke perseritur akuzat ndaj Lulzim Bashes. Sipas Metes, bashkepunimi mes kryeministrit Rama dhe Bashes ka nisur prej vitit 2014 per reformen territorial

 

Ish-presidenti Meta premtoi se beteja ndaj qeverise Rama do te vazhdoje dhe ajo do te rrezohet ose me zgjedhje ose me protesta.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re