Skip to content

India si Rusia, viktima janë muslimanët

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

 

Një kolumnist indian paralajmëron se vendi i tij po ndjek shembullin e Rusisë duke adoptuar hipernacionalizmin, dhe kjo po duket në të çarat që kanë filluar të shfaqen në atë që ai tha se është demokracia më e madhe në botë.

Pankaj Mishra, një kolumnist i Bloomberg, ka kritikuar presidentin e SHBA Joe Biden dhe liderë të tjerë perëndimorë, të cilët lavdërojnë në mënyrë rutinore Indinë si një “demokraci të madhe” dhe një kundërpeshë ndaj Rusisë dhe Kinës.

Një artikull në këtë faqe interneti amerikane shtron pyetjen: A jemi mjaft të vetëdijshëm për një shoqëri radikalizuese që përbën një kërcënim për veten dhe madje mund të kërcënojë, si Rusia e Presidentit Vladimir Putin, stabilitetin global?

Mishra, një kritik letrar dhe autor i një numri librash, beson se rrëshqitja ruse në një “perceptim të shqetësuar të plotfuqishmërisë së dikujt” është studiuar dhe analizuar mjaftueshëm prej kohësh.

Gazetarja Masha Gessen paralajmëroi në librin e saj mbi biografinë e Putinit, “Njeriu pa fytyrë”, se strategët e politikës së jashtme amerikane ishin shumë të ngadaltë për të kuptuar megalomaninë që pranohet gjerësisht në mesin e “demagogëve rusë”.

Mishra tha se mbështetja në rritje e popullit për Putinin në vend tregon se Rusia është kthyer në një shoqëri renegate, së bashku me shtetin e saj, duke shtuar se kjo tregon se si një komb i plagosur nga privimi i statusit të një fuqie të madhe mund të gjejë ngushëllim në shovinizëm agresiv.

“Tendenca gjeopolitike”

Sipas autorit, regjimi i “shqetësuar” kinez është përfshirë në demagogji të ngjashme prej vitesh, duke nxitur hipernacionalizmin midis qytetarëve të tij.

Ai theksoi se kjo “prirje gjeopolitike” është tinëzare dhe dinake sot, por me shumë më pak vëmendje po konsolidohet në Indi, të cilën ai e përshkruan si një tjetër superfuqi ambicioze dhe të frustruar.

Sipas Mishra-s, nuk i është kushtuar vëmendje e mjaftueshme përhapjes së ndjenjave nihiliste në Indi, të ngjashme me ato të përhapura në Rusi dhe Kinë. Nihilizmi është besimi se të gjitha vlerat dhe moralet janë të pabaza ose nuk kanë bazë mbi të cilën të referohen ose të bëjnë një analogji në atë dritë.

Shkrimtari dhe kritiku indian beson se polemikat që shpërthyen dy javë më parë dhe reagimet që pasuan janë një shembull i kësaj, duke aluduar në fyerjet e shqiptuara nga një zëdhënës i partisë BJP në pushtet kundër Profetit Muhamed dhe valës së indinjata ndezi në botën islame në përgjithësi, dhe në Gjirin në veçanti.

Duke komentuar këto ngjarje, kolumnisti pohon në artikullin e tij se deklaratat e këtyre liderëve dukeshin mjaft të zakonshme për ata që shohin se paragjykimet ndaj muslimanëve kanë zënë rrënjë gjatë tetë viteve të mandatit kryeministror të Narendra Modit në Indi.

Ai vazhdon duke thënë se gjithashtu nuk është çudi të shohësh fanatikët hindu që bëjnë thirrje hapur për shfarosjen e pakicës më të madhe në vend.

Rritja e ekstremizmit në Indi

Ndërkohë, disa media indiane organizuan një fushatë solidariteti me zëdhënësit e BJP, të cilët u qortuan për deklarata fyese ndaj ligjvënësve. Unioni i Gazetarëve të Indisë madje tregoi se mbulimi i disa kanaleve televizive ishte “dukshëm i frymëzuar nga vlerat e Radio Ruandës, shfaqjet e zjarrta të së cilës provokuan gjenocid” gjatë luftës civile të vendit afrikan.

Është e vërtetë që organizatat e të drejtave të njeriut dhe mediat ndërkombëtare kanë tërhequr vëmendjen ndaj ekstremizmit në rritje në Indi. Madje New York Times paralajmëroi se vendi ishte i bllokuar në një “vorbull dhune dhe paqëndrueshmërie”. Washington Post i përshkroi ngjarje të tilla si “fanatizëm fetar gjatë mandatit të Modit”. Megjithatë, sipas autorëve, kritika të tilla janë të lehta për t’u refuzuar sepse vijnë nga “të huajt arrogantë”.

Autori pretendon se policia indiane, ushtarët, spiunët, gjyqtarët, gazetarët, burokratët, biznesmenët, historianët, artistët dhe yjet e filmit konsiderohen si mbështetës të BJP.

Artikulli i Bloomberg përfundon se veprimet që forcuan sundimin e Putinit në Rusi, si kapitalizmi patriotik, shpërndarja sistematike e dezinformatave, stigmatizimi i pakicave me abuzime të sigurisë, shtypja e mosmarrëveshjeve dhe hakmarrja e paligjshme, janë gjithçka që po shohim sot në Indi.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë