Problemet e infertilitetit vërehen shpesh te çiftet e reja. Në disa raste, diagnostikohen patologji specifike të cilat mund të pengojnë konceptimin (endometrioza, varikocela…).

 

Në çifte të tjera, megjithatë, nuk vërehen probleme specifike dhe infertiliteti i atribuohet një stili jetese të gabuar dhe kombinimit të faktorëve mjedisorë si duhani, stresi dhe një dietë e pabalancuar. Pesha e trupit mund të luajë një rol të rëndësishëm në fertilitet, rreth 12% e infertilitetit varet nga pesha e tepërt ose dobësia e gruas.

Në fakt, për të qenë në gjendje të vazhdoni një shtatzëni në mënyrë optimale, do të ishte e këshillueshme që të kishit një peshë që bie brenda kufirit normal të peshës. Indeksi i masës trupore (BMI) llogaritet si më poshtë: peshë (kg)/lartësi 2 (m2). Në një subjekt me peshë normale, ky indeks jep një rezultat midis 18.5 dhe 25. Nëse BMI është më pak se 18.5 flasim për nënpeshë, nëse është më e madhe se 25 flasim për mbipeshë dhe obezitet.

Me rritjen e peshës, ciklet menstruale bëhen të parregullta deri në një dekompensim të mundshëm të funksionit riprodhues. Ndërsa, tek femrat nën peshë dhe tek ato që ushtrojnë aktivitet fizik tepër intensiv, vërehet një vështirësi në ovulim dhe rrjedhimisht në konceptim, për shkak të mungesës së estrogjenit. Për më tepër, nënpesha e nënës mund të përbëjë rrezik për rritjen e fetusit. Kujtojmë gjithashtu se në disa gra mund të vërehet një vështirësi në ovulacion e lidhur me policistozën ovariane. Gratë me policistozë ovarian shpesh kanë një indeks të masës trupore që tregon mbipeshë ose obezitet.

Obeziteti gjithashtu mund të nxisë infertilitetin tek meshkujt; në çdo rast, bazuar në të dhënat e literaturës që disponojmë, duket se vetëm obeziteti shumë i rëndë mund të ketë këto efekte. Megjithatë, është vërejtur se përqendrimet e larta të yndyrave trans mund të zvogëlojnë përqendrimin e spermës.

Si përfundim, rekomandohet një dietë normokalorike, e ekuilibruar dhe në disa raste e pasur me antioksidantë për të nxitur fertilitetin femëror dhe mashkullor.

REKOMANDIME TË PËRGJITHSHME DIETORE

Gruaja

Ndiqni rekomandimet për një dietë korrekte në popullatën e përgjithshme në lidhje me reduktimin e yndyrave veçanërisht me origjinë shtazore, pijeve dhe ushqimeve të pasura me sheqerna dhe marrjes së porcioneve adekuate të frutave dhe perimeve. Hidratim i mirë. Preferoni konsumimin e proteinave me origjinë bimore.

Siguroni marrjen e duhur të vitaminave. Në veçanti, mbuloni nevojat e acidit folik. Është e këshillueshme që gratë që do të vazhdojnë një shtatzëni të vlerësojnë me mjekun e tyre nevojën për të marrë suplemente ushqimore të bazuara në acid folik. Siguroni marrjen e duhur të hekurit. Gratë në moshë riprodhuese, veçanërisht nëse kanë një fluks menstrual shumë të bollshëm, shpesh nuk arrijnë të plotësojnë nevojat e tyre dietike për hekur, të cilin e gjejnë në produktet shtazore (hekuri heme) dhe produktet nga bimët (hekuri johem).

Në këtë rast, nevoja për të marrë një suplement ushqimor me bazë hekuri duhet të vlerësohet me mjekun tuaj. Njeri Ndiqni rekomandimet për një dietë korrekte në popullatën e përgjithshme në lidhje me reduktimin e yndyrave veçanërisht me origjinë shtazore, pijeve dhe ushqimeve të pasura me sheqerna dhe marrjes së porcioneve adekuate të frutave dhe perimeve. Hani një mëngjes të plotë (qumësht ose kos + karbohidrate). Hani vakte të plota (karbohidrate + proteina + perime) për drekë dhe darkë. Hidratim i mirë.

Siguroni marrjen e duhur të vitaminave dhe antioksidantëve. Vlerësoni me mjekun tuaj plotësimin e mundshëm të antioksidantëve duke përdorur produkte në treg të bazuara në karnitinë, argininë, vitamina dhe substanca të tjera si zinku dhe koenzima Q10.

Tre kapitujt e mëposhtëm tregojnë ushqimet që nuk janë të lejuara, të lejuara me moderim, të lejuara dhe të rekomanduara në rastin e patologjisë së treguar. Megjithatë, gjatë ndjekjes së udhëzimeve, duhet pasur parasysh se, për të marrë një dietë korrekte dhe të ekuilibruar që furnizon trupin me të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten, është e nevojshme të merret sasia (porcioni) e duhur e ushqimit dhe respektojnë frekuencat me të cilat duhet të konsumohen disa ushqime, çdo ditë apo javore, brenda një plani diete të personalizuar.

Dieta e ditës duhet të respektojë bilancin energjetik të gjithsecilit dhe energjia e futur duhet të jetë e barabartë me atë të shpenzuar për të mos rritur rrezikun e mbipeshës, obezitetit por edhe kequshqyerjes

USHQIMI NUK LEJOHET

Erëza yndyrore si gjalpi, salloja, margarina, proshuta, kremi, salcat në përgjithësi. Ëmbëlsirat si kremrat, produktet e pjekura sidomos nëse janë të mbushura, akulloret, ëmbëlsirat sepse janë shumë të pasura me yndyrna të ngopura dhe sheqerna të thjeshta. Pancakes, patate të skuqura dhe ushqime të tjera të skuqura ose ushqime të pasura me yndyrë të ngopura si simite, ushqime të gatshme dhe ushqime të shpejta.

Të brendshmet: mëlçia, truri, veshka, veshka, zemra. Salcice me përmbajtje të lartë yndyrash të ngopura, sallam, sallam, mortadella etj. përveç pjesëve yndyrore të mishit. Djathërat me përmbajtje të lartë të yndyrave të ngopura dhe kolesterolit. Alkooli dhe alkooli janë kundërindikuar si për femrat ashtu edhe për meshkujt, por në veçanti tek meshkujt, alkooli mund të ulë nivelet e testosteronit dhe numrin e spermës dhe mund të rrisë numrin e spermatozoideve jonormale në derdhje.

USHQIMET E LEJUARA ME MODERIM

Kripë. Është një rregull i mirë që të reduktohet sasia e shtuar në pjata gjatë dhe pas gatimit dhe të kufizohet konsumi i ushqimeve që përmbajnë natyrshëm sasi të mëdha të tij (ushqime të konservuara ose shëllirë, kube dhe ekstrakte mishi, salca të llojit të sojës). Kafe.

USHQIMET E LEJUARA DHE TË REKOMANDUARA

Perime, të paktën një porcion në çdo vakt, të papërpunuara ose të gatuara. Shumëllojshmëria në zgjedhje ju lejon të prezantoni saktë kripërat minerale, vitaminat dhe antioksidantët e nevojshëm për trupin. Perimet me gjethe jeshile të errët janë ato më të pasura me acid folik, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për gratë që të arrijnë nevojat e tyre ditore përpara konceptimit.

Fruta, rreth dy deri në tre fruta me madhësi mesatare. Fruti duhet të hahet me lëvozhgë (të larë mirë). Preferoni atë të pasur me vitaminë C si portokallet dhe agrumet e tjera. Oriz, makarona dhe bukë integrale si një alternativë ndaj ekuivalentëve të rafinuar. Karbohidratet komplekse duhet të konsumohen me çdo vakt.

Produktet e miellit integral janë veçanërisht të përshtatshme sepse ato janë të pasura me zink, i cili është një lëndë ushqyese thelbësore për mirëqenien e spermës dhe ovociteve. Peshk (i freskët ose i ngrirë). Këshillohet që të konsumohet, në dozat e përcaktuara, të paktën tre herë në javë, mundësisht të gatuar në skarë, në furrë, të zier në avull ose të pjekur.

I pasur me omega 3 dhe zink, është i rëndësishëm si për mirëqenien e ovociteve ashtu edhe për mirëqenien e spermës dhe për shëndetin e zemrës. Mishi: viçi, viçi, viçi, pule, lepur, gjeldeti, mish derri, kali, i zgjedhur nga pjesët më të dobëta dhe pa yndyrë të dukshme. I pjekur në skarë, i pjekur, i zier, i pjekur apo edhe i zier për sa kohë që gjithçka është gatuar pa skuqur erëzat.

Mishi është një burim i rëndësishëm hekuri dhe është mirë të merret të paktën 3 herë në javë. Bishtajat (qubrat, fasulet, bizelet, fasulet, etj.) janë një burim i rëndësishëm i proteinave bimore (për rrjedhojë mund të konsiderohen si pjata kryesore kryesore) për t’u preferuar nga të gjitha ushqimet e pasura me proteina. Këshillohet që ato të konsumohen së bashku me drithërat (2-3 herë në javë) duke krijuar kështu pjata unike.

I pasur me zink në gjendje të promovojë ngjizjen dhe cilësinë e ovociteve dhe spermës. Djathërat që duhen ngrënë si pjatë e dytë, në vend të mishit (dy herë në javë) ose dy vezëve (një herë në javë), 100 gr djathëra të freskët si mocarela, certosino, skamorza të freskëta, kaciotinë të freskët, ose 50 gr djathëra të vjetëruar i cili mund të hahet edhe i grirë çdo ditë (1 lugë gjelle është e barabartë me 10 g) për t’i dhënë shije makaronave, orizit dhe perimeve.

Grana Padano është një koncentrat qumështi, por ka më pak yndyrë se qumështi i freskët i plotë me të cilin është bërë, sepse është i skremuar pjesërisht nga sipërfaqja natyrale gjatë përpunimit. Falë kësaj karakteristike prodhimi zvogëlohet prania e yndyrave të ngopura, duke e bërë atë një djathë të përshtatshëm për përdorim të përditshëm në shumë dieta. Vezët, konsumimi i tyre është i rëndësishëm, por nuk duhet të kalojë dy vezë në javë, duke përfshirë përdorimin e tyre për përgatitjen e gjellëve të tjera.

Të gatuara të ziera fort, të ziera të buta, të ziera ose të fërguara me perime ose domate. Ftohjet, zgjedhja duhet të kufizohet në konsumimin e atyre më të dobëta (proshutë e gatuar, proshutë e papërpunuar, bresaola, speck, gjeldeti i pjekur dhe pulë) duke i privuar ato nga yndyra e dukshme në sasitë e lejuara në dietë pa kaluar dy herë në javë. Qumështi dhe derivatet e tij si një burim i rëndësishëm i kalciumit dhe vitaminës D.

Është e rëndësishme të mbani mend se vitamina D, përveç gëlltitjes me dietën, mund të sintetizohet edhe nga trupi ynë. Për të favorizuar një sintezë optimale të vitaminës D, kërkohet një ekspozim i moderuar, por i përditshëm ndaj rrezeve të diellit, i barabartë me rreth 20′ në periudhën e dimrit dhe 10′ në periudhën e verës (duke shmangur orët më të nxehta dhe orët qendrore të ditës). Pini të paktën 1.5 litra lëngje në ditë. Vaj ulliri ekstra i virgjër i papërpunuar, i shtuar në pjata me lugë dhe me moderim.

/shkollaeshendetit.com