Home SHQIPERIA Inflacioni në qershor 7.4%/ Ndikim kryesor, ushqimet dhe karburanti

Inflacioni në qershor 7.4%/ Ndikim kryesor, ushqimet dhe karburanti

0
Inflacioni në qershor 7.4%/ Ndikim kryesor, ushqimet dhe karburanti

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Çmimet u shtrenjtuan ndjeshëm edhe gjatë qershorit, duke rënduar edhe më tej xhepat e konsumatorëve shqiptarë.

 

Të dhënat e instat tregojnë se inflacioni muajin e shkuar ishte 7.4%, nga 6.7 % që u regjistrua në maj, duke shënuar një tjetër rekord të ri përgjatë dy dekadave të fundit.

 

Rritja më e madhe e çmimeve vijoi për grupin e ushqimeve dhe të karburanteve, të cilat zënë edhe peshën kryesore në buxhetin e familjeve.

 

Banka e Shqipërisë ka paralajmëruar se inflacioni do të vijojë kurbën rritëse përgjatë gjithë vitit, ndërsa qeveria nuk ka zyrtarizuar ende një paketë të dytë mbështetëse për grupet në nevojë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë