Pas rekordit te cmimit te naftes, nje tjeter tregues ka arritur nje kulm te ri.  Inflacioni arriti ne muaj maj 6.7%  nga 6.2 qe ishte ne prill. Inflacioni eshte treguesi i shtrenjtimit te cmimeve per produkte dhe sherbimet.

 

Ky nivel eshte me i larti ne 20 vitet e fundit dhe po varferon cdo dite e me shume buxhetet familjare.

 

Referuar te dhenave nga instat  te gjitha deget e ekonomise kane reflektuar shtrenjtim te cmimeve, krahasur me maj 2021.

 

Por ne krye mbeten ushqimet dhe pijet me nje rritje prej 4 %, e pasur nga transporti me 1.2 % si dhe nga dega qira- lende djegese.

 

Banka e Shqiperise parashikon se muaji qershor-korrik pritet te arrihet niveli me i larte  inflacionit qe parashikohet ne 7%, i cili me pas mund te stabilizohet per te nisur kurben rënëse ne fillim te 2023.

 

Por pasigurite ne tregje,  ashpersimi i sanksioneve ndaj Rusise, ka rritur me tej cmimet kete qershor, kryesisht te karburanteve.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re