Shtetet e Bashkuara kanë në plan të “riparojnë dhe ringjallin” marrëdhëniet me aleatët evropianë ndërsa luftojnë me Kinën për ndikim në shpërndarjen e vaksinave dhe shërimin nga pandemia e virusit Corona në Evropë.

Presidenti i SHBA Joe Biden duhet të flasë për këtë të premten në një konferencë virtuale të sigurisë në Mynih, shkruan Zëri i Amerikës (VoA).

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken do të marrë pjesë në një samit në internet me Francën, Gjermaninë dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe tema pritet të jetë sfidat globale, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

Vaksinat në Serbi dhe Hungari

Blinken do të marrë pjesë gjithashtu në një sesion të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE, me ftesë të Përfaqësuesit të Lartë të BE Josep Borrell.

Në të njëjtën kohë, Presidenti kinez Xi Jinping njoftoi kohët e fundit në samitin 17 + 1 se Pekini do të rrisë importet nga tregjet e vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore dhe do të importojë mallra me vlerë 170 miliardë dollarë gjatë pesë viteve të ardhshme.

Kina tashmë po eksporton vaksina në rajon dhe po rrit ndikimin e saj, ku vendet e para që marrin vaksinat kineze janë Serbia dhe Hungaria, e cila është e vetmja anëtare e BE-së që i përdor sepse ato nuk janë të aprovuara në tregun evropian.

Miqësi të vjetra

Uashingtoni, ndërkohë, po përpiqet të rinovojë miqësitë e vjetra në Evropë dhe t’i kthehet multilateralizmit.

“Administrata Biden-Harris është e angazhuar për dialog dhe bashkëpunim me partnerët për Kinën, duke filluar me partnerët evropianë,” i tha Zëri i Amerikës një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

“Ne e kuptojmë që partnerët evropianë kanë interesat dhe lidhjet e tyre dhe ne nuk i detyrojmë ata të zgjedhin midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Por ne jemi të shqetësuar se Kina po përdor organizata shumëpalëshe për të përmirësuar ekonominë e saj, sigurinë kombëtare dhe interesat, në dëm të paqes dhe prosperitetit të vendeve të tjera”.