Pas një prezantimi të publikimeve më të fundit të Apple, ajo që vjen natyrshëm është krahasimi i tyre me telefonin më të mirë që Android aktualisht ka për të ofruar: Samsung Galaxy Note 9.

Këtë vit, Apple nuk ka vetëm një por dy telefona prej 1000 dollarësh, me ekranin më të vogël  prej 5,8 inç sa iPhone X i vitit të kaluar dhe më i madhi me prej 6,5 inç.

Phone Xs dhe Xs Max vs Galaxy Note 9: Dizajni dhe përmasat

Note 9 nuk është një telefon i vogël. Edhe pse më i hollë se Note 8, ai është më i madh sesa iPhone- t e rinj të Apple:

iPhone Xs: 143.6 x 70.9 x 7.7 mm
iPhone Xs Max: 157.5 x 77.4 x 7.7mm
Galaxy Note 9: 161.9 x 76.4 x 8.8mm

Të tre telefonat përdorin raportin më të ri 18: 9 për të mbajtur këto përmasa.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Samsung Galaxy Note 9: Ekrani

Para se iPhone Xs Max  të publikohej, Note 9 pretendonte të ishte telefoni më i madh  që mund të blinit. Kjo tashmë ndryshon, pasi iPhone më së miri e mposht Note 9 me një të dhjetën e një centimetri. IPhone Xs Max ka një ekran të madh 6.5 inç, duke e bërë atë telefonin më të madh të Apple me një diferencë gati tre të katërtat e një inç. Specifikimet:

iPhone Xs: OLED me 5.8 inç, 1125 x 2436, 458ppi
iPhone Xs Max: 6 inç OLED, 1242 x 2688, 458 ppi
Galaxy Note 9: OLED me 6,4 inç, 1440 x 2960, 516ppi

Ndërsa ekrani në iPhone X mund të jetë më i madh, Samsung ka një rezolucion më të lartë dhe densitet të pikselëve. Gjithsesi, të tre janë në kuadër të asaj që quhet “retinë”, kështu që do të jetë e vështirë të dallojmë shumë ndryshime kur bëhet fjalë për cilësinë e imazhit. Prova do të jetë në saktësinë dhe ndriçimin e ngjyrës, ku Samsung shquhet shpesh.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Galaxy Shënim 9: Performanca

Si gjithmonë, Apple dhe Samsung kanë pajisur telefonat e tyre të fundit me silikonin më të mirë të mundshëm:

iPhone Xs dhe Xs Max: A12 Bionic
Galaxy Note 9: Snapdragon 845

Ne tashmë e dimë se Snapdragon 845 sjell shpejtësi të klasit të parë dhe efikasitet të jashtëzakonshëm të energjisë që lejon Note 9 lehtësisht të zgjasë një ditë të plotë. Megjithatë, ne nuk dimë asgjë për A12 Bionic përveç asaj që Apple  ka thënë: “A12 Bionic i dizenjuar nga Apple, çipi më i zgjuar dhe më i fuqishëm në një smartfon, përmban çipin e parë 7 nanometer. “A11 tashmë është një çip i madh, kështu që edhe nëse A12 sjell vetëm përmirësime të moderuara, do të jetë një fitues.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Samsung Galaxy Note 9: Bateria

Apple nuk zbulon kapacitetin e baterive të saj, kështu që nuk do të dimë saktësisht se çfarë ndodhet brenda telefonave të saj të rinj. Por mund të supozojmë pak nga ajo që Apple na ka thënë:

iPhone Xs: zgjat 30 minuta më shumë se iPhone X
iPhone Xs Max: zgjat 1.5 orë më shumë se iPhone X
Galaxy Note 9: 4,000mAh

Bateria 4,000 mAh e Note 9 një njësi absolutisht e fuqishme që përballon edhe ditët më të rënduara. Ndërsa, vlerësimet e Apple janë paksa të pakuptimta, ne e dimë se iPhone X nuk kishte asnjë problem gjatë një dite të plotë dhe nëse iPhone Xs dhe Xs Max zgjasin edhe më gjatë, kjo është akoma më mirë.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Samsung Galaxy Note 9: Hapësira e ruajtjes

Gara e brendshme e hapësirës së ruajtjes është zyrtarisht në lëvizje të plotë. Tani iPhone ka më shumë hapësirë sesa disa laptopë. Në fakt, të tre telefonat ofrojnë një opsion të nivelit të lartë 512GB, i cili duhet të jetë më shumë se i mjaftueshëm për këdo:

iPhone Xs: 64GB / 256GB / 512GB
iPhone Xs Max: 64GB / 256GB / 512GB
Galaxy Note 9: 128GB / 512GB

Galaxy Note 9 gjithashtu ofron një fole për një kartë microSD, e cila do t’ju lejojë të shtoni edhe 512GB hapësirë ​​ruajtje.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Samsung Galaxy Note 9: Kamera e pasme

Një nga aspektet e habitshme të Galaxy Note 9 ishte se Samsung nuk e ka përmirësuar në të vërtetë kamerën e saj. Hardueri është identik me Galaxy S9 +, dhe karakteristikat e reja janë mjaft minimale. Gjithashtu, Apple nuk ka bërë aq shumë sa për të përmirësuar harduerin e kamerës:

iPhone Xs ç Xs Max: Dual 12MP me kënd të gjerë (f / 1.8) dhe kamera telefoto (f / 2.4), stabilizim i dyfishtë i imazhit optik, 2x zmadhim optik
Galaxy Note 9: Dual 12MP me kënd të gjerë (f / 1.5-2.4) dhe kamera telefoto (f / 2.4), stabilizim i dyfishtë i imazhit optik, 2x zmadhim optik

Pra, po, kamerat janë shumë të ngjashme në aspektin e parametrave, por megjithatë ka disa dallime të dukshme. Note 9 ofron diçka të quajtur Dual Aperture, që do të thotë që ju mund të kaloni manualisht midis hapjes f / 1.5 dhe f / 2.4. IPhone nuk e ofron një mekanizëm të tillë. Apple ka rritur madhësinë piksel në sensorin e saj në 1.4μm, e njëjtë me Note 9. Të tre telefonat ofrojnë modalitetin portret me aftësinë për të rregulluar thellësinë e fushës.  Të dyja kamerat regjistrojnë video 4K në 60fps, por Note 9 gjithashtu ofron regjistrim video të ngadalshëm në 960fps ndërsa iPhone në 240fps.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Samsung Galaxy Note 9: Biometrika

IPhone hoqi butonin Home vitin e kaluar, dhe këtë vit tregon se nuk ka kthim prapa. Të gjitha modelet e reja të iPhone janë të pajisura me aparatin True Depth të Apple për të çaktivizuar ID-në e fytyrës. Apple gjithashtu thotë se sistemi është më i shpejtë në njohjen e fytyrave sesa në iPhone X. Samsung ofron mundësi të shumta për zhbllokimin e biometrikës në Note  9, por zhbllokimi i fytyrës, i quajtur Intelligent Scan, nuk është aspak aq i saktë ose i sigurt sa është në iPhone. Samsung gjithashtu ofron një skaner tradicional të gjurmëve të gishtave në pjesën e pasme të telefonit.

iPhone Xs dhe Xs Max vs Samsung Galaxy Note 9: Çmimi

Siç e dini, këto telefona nuk vijnë aspak lirë. Pasi Apple tronditi botën me një çmim fillestar prej 999 dollarësh për iPhone X vitin e kaluar, Samsung hyri në territorin me katër shifra me Note 9 dhe Apple vazhdoi trendin duke I rritur çmimet e saj:

iPhone Xs: $ 999 / $ 1,149 / $ 1,349
iPhone Xs Max: $ 1,099 / $ 1,249 / $ 1,449
Galaxy Note 9: $ 1,000 / $ 1,250

Pra, tani Apple tani ka gjashtë modele të iPhone që kushtojnë më shumë se një mijë dollarë. Por kjo ndoshta nuk do t’i ndalojë ata nga shitja.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re