Home BOTA Iraku dërgon ushtrinë në rajonin kurd, përleshje të ashpra mes ushtarëve dhe banorëve

Iraku dërgon ushtrinë në rajonin kurd, përleshje të ashpra mes ushtarëve dhe banorëve

0

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Forcat irakiane dhe luftëtarët kurdë janë përleshur ashpër pasi Bagdadi dërgoi trupa në drejtim të rajonin kurde në provincën Kirkuk.
Televizioni shtetëror televiziv raporton se forcat irakiane kanë marrë “pa ushtruar forcë” nën kontroll disa zona, duke përfshirë fushat e naftës,  por zyrtarët kurdë e mohojnë këtë.
Një shkëmbim zjarri artilerie thuhet se ka ndodhur në jug të qytetit të Kirkukut.Qeveria amerikane thotë se është shumë e shqetësuar dhe nxiti dialogun “si alternativa më e mirë për të zbutur tensionet”.Tensionet mes të dy palëve për të ardhmen e Kurdistanit irakian kanë qenë të larta qëkur kurdët irakenë votuan për pavarësinë në një referendum të shtatorit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë