Të paktën 5 persona janë arrestuar në provincën Fars të Iranit me arsyetimin se kanë përdorur gaz helmues në shkolla.

Sipas Agjencisë së Lajmeve të Studentëve Iranianë (ISNA), zëdhënësi i policisë iraniane Said Muntazarulmahdi ndau detajet e para të ndalimeve në lidhje me rastet e helmimit të studenteve, gjë që ka shkaktuar shqetësim në të gjithë vendin.

Muntazarulmahdi tha se “5 persona, 3 prej të cilëve janë gra, u arrestuan në lagjen Laristan të provincës Fars për hedhjen e substancave helmuese në kopshtin e shkollave të vajzave”.

Duke thënë se është konstatuar se të dyshuarit kanë hedhur gaz azot në kopshtet e 7 shkollave të rrethit, Muntazarulmehdi tha se 3 gratë kanë regjistruar veprimet e tyre, të cilat kanë shkaktuar helmimin e 53 nxënësve dhe i kanë dërguar në televizionin “Iran International”, i cili shquhet për kundërshtimin e tij ndaj regjimit iranian.

Ai theksoi se të dyshuarit gjatë marrjes në pyetje thanë se qëllimi i tyre ishte “të krijonin një perceptim negativ për administratën iraniane dhe të krijonin mosbesim në shkolla”.

Zëvendësministri i Brendshëm, Majid Mirahmedi, në deklaratën e tij të djeshme tha se disa persona për të cilët është konstatuar se kanë lidhje me helmimin masiv të studentëve janë ndaluar nga ekipet e inteligjencës në 5 provinca të vendit.

Rastet e helmimeve masive në shkolla në Iran

Që nga 30 nëntori 2022, ka pasur raste të helmimit masiv në shkollat ​​ku kryesisht shkollohen nxënëse femra në Iran. Nxënësit shfaqin simptoma të tilla si vështirësi në frymëmarrje, të përziera, dhimbje koke dhe mpirje në gjymtyrë.

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi ftoi ministrin e Brendshëm Ahmed Vahidi, ministrin e Inteligjencës Esmaeil Khatib dhe ministrin e Shëndetësisë Bahram Eynollahi më 1 mars për të hetuar burimin e rasteve të dyshimta.

Në një deklaratë më 3 mars, Raisi tha se “armiqtë e Iranit” ishin përgjegjës për helmimin e studenteve. “Sot armiqësitë janë shtuar me përparimin e vendit. Shembulli i fundit i kësaj është përpjekja për të krijuar atmosferë pasigurie në shkolla dhe ankth në familje”, tha ai.

Udhëheqësi i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, në një deklaratë tha se ai kishte udhëzuar autoritetet që “të marrin seriozisht incidentin dhe të ndëshkojnë autorët me dënimin më të rëndë”.

Kreu i Gjyqësorit, Gulam Hossain Muhsini Ejei tha se autorët e rasteve të helmimit do të dënohen me “ekzekutim”.

Anëtari i Komisionit Hetimor Parlamentar të Iranit për rastet e helmimeve, Mohammad Hasan Asferi, deklaroi dje se më shumë se 5 mijë nxënës, kryesisht vajza, janë helmuar në 230 shkolla në 25 provinca që nga 30 nëntori 2022.
Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re