Irani ka ekzekutuar britaniko-iranianin Alireza Akbari, njoftoi sot agjencia e lajmeve Mizan, pasi e dënoi me vdekje me akuzën e spiunimit për Britaninë.

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverley tha dje se Irani nuk duhet të vazhdojë me ekzekutimin e Akbarit, një ish-zyrtar i lartë i mbrojtjes iraniane. Britania theksoi se dënimi i tij me vdekje ishte i motivuar politikisht dhe bëri thirrje për lirimin e tij të menjëhershëm.

“Alireza Akbari, i cili u dënua me vdekje për akuzat për korrupsion në terren dhe veprime të gjera kundër sigurisë së brendshme dhe të jashtme të vendit duke spiunuar për shërbimet e inteligjencës së qeverisë britanike, është ekzekutuar”, raportoi agjencia e lajmeve Mizan.

Akbari, 61 vjeç, akuzohej se kishte marrë 1.805.000 euro, 265.000 paund dhe 50.000 dollarë për spiunazh.

Në pjesët audio të transmetuara të mërkurën nga shërbimi persian i BBC-së, Akbari tha se ai rrëfeu krimet që nuk i kishte kryer pas torturave të vazhdueshme. Media shtetërore iraniane transmetoi të enjten një video që ata thanë se tregonte se Akbari luajti një rol në vrasjen e vitit 2020 të shkencëtarit kryesor bërthamor të Iranit, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm jashtë Teheranit për të cilin autoritetet në atë kohë fajësuan Izraelin.

Në video, Akbari nuk rrëfeu përfshirjen e tij në vrasje, por tha se një agjent britanik kishte kërkuar informacion për Fakhrizadeh. Media shtetërore iraniane shpesh publikon rrëfimet e të dyshuarve në rastet e akuzuara politikisht.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte vërtetësinë e videos dhe audios, ose kur ose ku u filmuan.

Marrëdhëniet midis Londrës dhe Teheranit janë përkeqësuar muajt e fundit pasi përpjekjet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të Iranit të vitit 2015, me Britaninë mes nënshkruesve të saj, kanë ngecur.

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png