Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Irani ka zbuluar Fattah-un, një raketë balistike hipersonike që pretendon se është e aftë të depërtojë në sistemet e mbrojtjes, gjë që mund të ngrejë shqetësime të mëtejshme për Perëndimin dhe Izraelin.

Cilat janë raketat hipersonike, kush i ka ato, çfarë është në gjendje versioni iranian dhe cili është konteksti i prezantimit të tyre?

Raketat hipersonike janë raketa që mund të udhëtojnë me një shpejtësi prej të paktën pesë Mach, domethënë një shpejtësi pesë herë më të madhe se zëri. Kjo është 1.7 kilometra në sekondë ose 6,174 kilometra në orë.

Disa raketa balistike tashmë i arrijnë ato shpejtësi, por kjo klasë e re armësh dallohet sepse mund të marrë një rrugë më të rastësishme drejt objektivit të synuar pasi të rihyjë në atmosferën e Tokës.

Kjo e bën shumë më të vështirë zbulimin nga sistemet e radarëve dhe shkatërrimin nga mburojat mbrojtëse.

Më shumë vende po ndjekin zhvillimin e armëve hipersonike me shpresën se kjo do t’u japë atyre një avantazh ushtarak, por sfidat mbeten të mëdha.

Së pari, fërkimi nga atmosfera e sipërme prodhon temperatura jashtëzakonisht të larta, ndërsa shpejtësia intensive e predhës prodhon grimca të mbinxehura që e rrethojnë atë, duke e bërë të vështirë komunikimin.

Deri më tani, Rusia dhe Kina kanë shfaqur një sërë armësh hipersonike, me Moskën e vetme që besohet se i ka testuar ato në luftime.

SHBA ka testuar gjithashtu raketa hipersonike, por ka mbetur prapa dy rivalëve të saj.

Si duket një raketë iraniane?

Muaj pasi Korpusi i Gardës Revolucionare (IRGC) njoftoi për herë të parë në nëntor se kishte një raketë hipersonike, Fattah u ekspozua këto ditë.

Irani thotë se raketa ka një rreze veprimi prej 1,400 kilometrash dhe mund të udhëtojë me një shpejtësi të jashtëzakonshme deri në 15 Mach (5.1 kilometra në sekondë) përpara se të godasë objektivin e saj.

Thuhet gjithashtu se përdor lëndë shtytëse të ngurta që lejojnë manovrim të madh brenda dhe jashtë atmosferës, gjë që komandantët e lartë të IRGC-së kanë pohuar se është i pakrahasueshëm me asnjë sistem të mbrojtjes raketore në botë.

Autoritetet iraniane kanë lavdëruar gjithashtu “hapjen e gjeneratave” të Fattah-ut në teknologjinë raketore, për të cilën ata pretendojnë se do t’i japë Iranit një pengesë të re.

Ata hodhën poshtë skepticizmin perëndimor rreth zhvillimit të raketave hipersonike nga Irani, duke thënë se e vërteta do të zbulohet “ditën” që të përdoren armë të tilla dhe se SHBA është vetëm skeptike sepse teknologjia minon përpjekjet e saj për të shitur armë në rajon.

A duhet të shqetësohen Izraeli dhe Perëndimi?

Në zbulimin e raketës së tij të fundit, Irani u përmbajt nga kërcënimi i drejtpërdrejtë i armikut të tij kryesor, Izraelit, siç ka bërë me disa nga ato të mëparshmet, por disa shenja janë aty.

Gama aktuale e Fattah është pak më e vogël se distanca midis Teheranit dhe Tel Avivit, por komandanti i përgjithshëm i Forcave Ajrore dhe Hapësinore të IRGC, Amir Ali Hajizadeh, sugjeroi se forca elitare mund të shikojë raketat hipersonike me një rreze veprimi prej 2,000 kilometrash në të ardhmen e afërt.

Ky është kufiri që Irani i ka vendosur vetes për rrezen e raketës për të zbutur shqetësimet e Perëndimit dhe veçanërisht të Evropës.

Me këto shpejtësi, Fattah teorikisht mund të arrinte objektivat izraelite në më pak se shtatë minuta. Kjo do të linte pak hapësirë ​​për zbulim dhe përgjim, madje edhe për sistemin e mbrojtjes “Steel Dome” të Izraelit.

Gjatë mbulimit të lajmit për zbulimin e raketës, media izraelite u përqendrua gjerësisht në një kërcënim të mëparshëm nga media iraniane se një raketë hipersonike iraniane mund të arrinte Izraelin në 400 sekonda.

Uashingtoni nuk komentoi drejtpërdrejt mbi raketën hipersonike, por zyrtari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby tha se administrata e Bidenit ka qenë “shumë e vendosur në kundërshtimin e aktiviteteve destabilizuese të Iranit në rajon, duke përfshirë avancimin e zhvillimit të programit të tij të raketave balistike”.

SHBA vendosi gjithashtu një raund të ri sanksionesh ndaj Teheranit pas zbulimeve, duke përfshirë sanksione ndaj programit të tij të raketave balistike.

Cili është konteksti?

Irani i bashkohet një numri të kufizuar vendesh me armë hipersonike në një kohë ngjarjesh të rëndësishme politike dhe ushtarake.

Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 e vendit me fuqitë botërore mbetet në harresë, por është ende e gjallë dhe një rezolutë e Kombeve të Bashkuara që e mbështet atë pritet të heqë disa kufizime në zhvillimin e raketave balistike në tetor.

Fuqitë perëndimore vazhdojnë të shprehin shqetësimin për marrëdhëniet ushtarake në rritje midis Teheranit dhe Moskës.

Irani akuzohet se ka furnizuar Rusinë me dronë për luftën në Ukrainë, të cilën e ka mohuar.

Ka pasur gjithashtu raporte se Rusia dëshiron të blejë raketa iraniane, por asnjë marrëveshje e tillë nuk është thënë të jetë finalizuar.

Por Irani ka thënë se dëshiron të blejë avionë luftarakë të avancuar Sukhoi Su-35 nga Rusia.

Ndërkohë në rajon, një afrim i ndërmjetësuar nga Kina midis Iranit dhe Arabisë Saudite ka hapur rrugën për aktivitet diplomatik. Teherani rihapi zyrtarisht ambasadën e tij në Riad disa ditë më parë dhe Mbretëria pritet të ndjekë këtë shembull së shpejti.

Duke folur gjatë zbulimit të Fattah-ut, presidenti iranian Ebrahim Raisi u përpoq të qetësonte fqinjët për qëllimet e Teheranit, duke thënë se raketa shënoi një “pikë paqeje dhe sigurie të qëndrueshme” për rajonin.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re