Një ish-zyrtar i lartë i Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) është akuzuar për shkelje të sanksioneve amerikane duke ndihmuar një miliarder rus të sanksionuar, pretendon Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së.

Në një aktakuzë të zbuluar të hënën, prokurorët pretendojnë se ish-agjenti i FBI-së, Charles McGonigal, ka punuar për manjatin rus të energjisë Oleg Deripaska, duke ofruar shërbime që përfshinin kërkimin e heqjes së sanksioneve kundër Deripaskës dhe hetimin e një oligarku rival.

Ai u akuzua gjithashtu për fshehjen e pagesave nga Deripaska.

Para se të tërhiqej në vitin 2018, McGonigal ishte një agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në New York. Gjatë mandatit të tij, ai mbikëqyri hetimet ndaj oligarkëve rusë, sipas zyrtarëve të ministrisë.

“Oligarkët rusë si Oleg Deripaska ushtrojnë ndikim malinj global në emër të Kremlinit dhe janë të lidhur me aktet e ryshfetit, zhvatjes dhe dhunës,” tha ndihmësdrejtori i FBI, Michael Driscoll në një deklaratë të lëshuar të hënën.

“Mbështetja e një kërcënimi të identifikuar për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë është një krim që FBI do të vazhdojë ta ndjekë në mënyrë agresive.”

Deripaska u sanksionua në vitin 2018 sipas një urdhri të lëshuar nga ish-presidenti Barack Obama pas aneksimit të Krimesë nga Rusia.

“Përpjekje e pasuksesshme për të hequr sanksionet”

Urdhri bllokoi asetet e të gjithë individëve të gjetur se janë “përgjegjës ose bashkëpunëtorë në veprime ose politika që kërcënojnë sigurinë, sovranitetin ose integritetin territorial të Ukrainës, ose që ndihmojnë materialisht, sponsorizojnë ose ofrojnë mbështetje për individët ose subjektet që marrin pjesë në këto aktivitete”.

Urdhri i ndalon individët të “krijojnë ose marrin ndonjë fond, mall ose shërbim nga, për, nga ose për të mirën e çdo personi të caktuar nga Departamenti i Thesarit i SHBA”, tha ai.

Ndër të tjera, prokurorët pretendojnë se McGonigal bashkëpunoi me diplomatin rus Sergei Shestakov në vitin 2021 në një hetim kundër një “oligarku konkurrent rus” në këmbim të pagesave sekrete.

Të dy dyshohet se u përpoqën të fshehin identitetin e Deripaskës përmes kompanive të rreme dhe nënshkrimeve të falsifikuara.

Prokurorët thanë gjithashtu se McGonigal dhe Shestakov punuan në emër të Deripaska-s në 2019 “në një përpjekje të pasuksesshme për të hequr sanksionet kundër tij”.