Janë arrestuar katër nga 5 grabitësit shqiptarë në Itali, të cilët ishin kthyer në terrorin e banorëve të Milanos, Varese, Bergamo dhe Monza Brianza.

 

Sipas hetimeve të kryera nga prokurorja Milda Milli, hajdutët shqiptarë të njohur ndryshe si akrobatët kishin kryer me dhjetra vjedhje në zona të ndryshme.

 

Hetuesit e policisë, të drejtuar nga Marco Calì dhe të udhëhequr nga Giovanni Calagna, arrestuan katër nga pesë anëtarët, duke përfshirë udhëheqësin e dyshuar të grupit, me akuzën e vjedhjes.

 

I pesti vdiq në një aksident automobilistik në A1 më 19 tetor. E veçanta e bandës ishte një vëmendje obsesive për të mos u zbuluar.

 

Përveç aplikimit të targave të klonuara për 2 makina, çdo javë dy makinat me motor të madh që shkonin dhe më pas largoheshin nga vendet e vjedhjeve kontrolloheshin dhe pastroheshin nga hetuesit.

 

Në asnjë nga vjedhjet e raportuara deri më tani, dy hajdutët e dyshuar që kanë hyrë në banesa nuk kanë sulmuar pronarët. Të tjerët, kryenin funksionet e postës dhe shoferit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re