Itali: e djathta do Berlusconin president, e majta jo

w_57370410-1.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Partitë italiane të qendrës së djathtë kanë konfirmuar se duan që Silvio Berlusconi të jetë presidenti i ardhshëm i shtetit dhe thanë në një deklaratë të përbashkët se do të kërkonin mbështetje më të gjerë për të në parlament.

“Udhëheqësit e koalicionit kanë rënë dakord që Silvio Berlusconi është personi i duhur për këtë detyrë të lartë në këto kohë të vështira,” thanë shefat e qendrës së djathtë pas një takimi në vilën romake të Berlusconit.

Partia Demokratike Italiane (PD) e qendrës së majtë, e cila ka përjashtuar kategorikisht mbështetjen e kandidaturës së Berlusconit për kreun e shtetit, tha se ishte “e zhgënjyer dhe e shqetësuar” për vendimin.

Më shumë se një mijë deputetë dhe delegatë rajonalë do të fillojnë të votojnë më 24 janar dhe Berlusconi është potencialisht në rrugën e kryeministrit Mario Draghi, i cili gjithashtu duket se dëshiron këtë pozicion prestigjioz.

Asnjëri nga dy blloqet kryesore nuk ka mbështetjen e mjaftueshme për të shtyrë kandidatin për kreun e shtetit dhe PD u bëri thirrje të gjitha partive që të përpiqen të arrijnë një konsensus për një person që nuk shkakton aq shumë përçarje sa Berlusconi 85-vjeçar.

Lëvizja Pesë Yje, e cila ka numrin më të madh të parlamentarëve, përsëriti se nuk mund të mbështeste kurrë Berlusconin, i cili u dënua për mashtrim tatimor dhe ende po përballet me një gjyq “bunga bunga” për argëtim të turpshëm.

“Sot është e nevojshme të lihet mënjanë përkatësia partiake, të gjitha forcat politike duhet të mblidhen rreth një personi që mund të përfaqësojë italianët dhe vendin”, tha nënkryetari i lëvizjes Mario Turco.

Blloku i qendrës së djathtë përfshin Ligën, Vëllezërit Italianë dhe partinë Përpara Italia së Berlusconit. Edhe pse disa nga mbështetësit e tyre kanë shprehur dyshime për Berlusconin, deklarata premton se do të përpiqet të fitojë “mbështetje të gjerë” për të në mesin e ligjvënësve.

Ata gjithashtu i bënë thirrje ish-kryeministrit që të thotë hapur se e dëshiron këtë post.

Në prapaskenë, Berlusconi po bën fushatë të palodhur për të bindur ligjvënësit që të votojnë për të. Ai mobilizoi edhe perandorinë e tij mediatike për këtë qëllim.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë