Skip to content

Italia në luftë me zjarret/ Flakët përpijnë shtëpitë në Kaliforni

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

 

Situata e zjarreve në Europë mbetet shqetësuese teksa shumë vatra mbeten aktive. Zjarrfikësit italianë po luftojnë me flakët që kanë përfshirë rajone të ndryshme, ndërsa vendi pret fundin e thatësirës më të madhe në 70 vjet.

 

Situata duket se nuk ka ndryshuar as në Portugali dhe Spanjë ku beteja me flakët është shumë e vështirë.

 

Zjarret po përhapen me shpejtësi edhe në Shtetet e Bashkuara. Situata është më problematike në Portugali.

 

 

Të paktën 2,000 banorë si dhe turistë janë larguar nga zona, ndërsa shtëpitë janë shkatërruar.

 

Kalifornia vuan pasojat e thatësirës ekstreme. Autoritetet paralajmërojnë se situata mund të përkeqësohet në ditët në vijim.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë