Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ligjvënësit italianë do të nisin sot zgjedhjen e një pasuesi të presidentit aktual Sergio Mattarella, me kryeministrin Mario Draghi të konsideruar si favorit.

Ka shqetësime midis politikanëve në Itali se rezultati mund të shkaktojë pasiguri të re politike në ekonominë e tretë më të madhe të eurozonës, e cila po përballet me një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve nga koronavirusi.

Rreth 1009 anëtarë të dy dhomave të parlamentit, Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit, si dhe përfaqësues të rajoneve dhe provincave autonome, do të nisin votimin në orën 15:00 në raundin e parë të zgjedhjeve për pasardhësin e Mattarellës.

Edhe pse tradicionalisht nuk ka kandidatë zyrtarë, kryeministri aktual Draghi është konsideruar prej kohësh favorit për postin më të lartë në vend.

Në pamundësi për të mbajtur të dyja pozicionet, negociatat janë duke u zhvilluar në Romë prej javësh se si të vazhdojë qeveria e tij, e cila përfshin pothuajse të gjitha partitë kryesore në parlament.

Draghi, i cili kryeson qeverinë e unitetit kombëtar, e ka bërë të qartë se do të dëshironte të merrte detyrën. Por ka një hezitim midis disa partive për ta mbështetur atë nga frika se largimi i tij mund të provokojë trazira politike dhe zgjedhje të parakohshme.

“Në këtë kohë të vështirë, do të ishte e rrezikshme të largohej Draghi nga posti i kryeministrit,” tha kreu i Lega-s Matteo Salvini, duke i bërë jehonë komenteve të ngjashme nga partneri i tij i koalicionit Berlusconi.

Meqenëse as qendra e djathtë dhe as qendra e majtë nuk kanë vota të mjaftueshme për të imponuar një kandidat nga kampi i tyre, ka të ngjarë të nevojitet një kompromis për të parandaluar një ngërç.

Ish-kryeministri Silvio Berlusconi njoftoi të shtunën se po tërhiqte kandidaturën e tij. As partitë e djathta dhe as spektri i majtë nuk kanë rënë ende dakord për një kandidat të përbashkët.

Prandaj nuk ka gjasa që një vendim të merret në ditën e parë të votimit, pasi fituesi i votimit të fshehtë në parlament ka nevojë për dy të tretat e shumicës në cilindo nga tre raundet e zgjedhjeve. Në çdo raund pasues mjafton një shumicë absolute.

Me vetëm një votë të planifikuar në ditë, nuk pritet një fitues para të enjtes. Ndër ata që konsiderohen kandidatë të mundshëm janë ish-kryetari i dhomës së ulët të parlamentit Pier Ferdinando Casini, ish-kryeministri Giuliano Amato dhe presidentja e Senatit, Maria Elisabetta Alberti Casellati.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë