Italia përjashton ambasadorin e Koresë së Veriut

  • by

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

 

Roma urdhëroi ambasadorin e sapoemëruar të Koresë së Veriut, Mun Jong-nam, që të largohet nga Italia, shkruan Al Jazeera.
Italia ka vendosur të urdhërojë ambasadorin e sapoemëruar të Koresë së Veriut në Romë për të lënë vendin në një përpjekje të dukshme për t’u bashkuar në përpjekjet globale për të ndëshkuar Pheniani për raketën e vazhdueshme dhe provokimin bërthamor, njofton Yonhap duke cituar mediat italiane.
Vendimi u njoftua në një intervistë me ministrin e jashtëm italian Angelina Alfano për një gazetë të përditshme lokale, tha agjensia e Koresë së Jugut.
Në korrik, Koreja e Veriut emëroi Mun Jong-nam si ambasador në Romë dhe ky vend është liruar për gati 20 muaj.
Ministri Alfano tha se ishte marrë vendim për të pezulluar procedurën e dhënies së letrave kredenciale ambasadorit të Koresë së Veriut, duke shtuar se ai do të largohet nga Italia.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë