Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 653 qytetarë, si dhe janë regjistruar 36 176 raste të rejat. Shifra këto tepër të larta të cilat po tejkalojnë dhe kolapsin e fillim pandemisë në muajt mars dhe prill.

Italia regjistron 761,671 raste aktive, prej të cilëve 3,712 janë në gjendje kritike për jetën.

Që prej fillimit të pandemisë Italia regjistron 47,870 humbje jete, shifër kjo ndër më të lartat në Europë.

/faxweb

loading...