Skip to content

Izrael bllokon F-35 “me probleme”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Forca Ajrore izraelite njoftoi të shtunën se po pezullon përkohësisht të gjithë aktivitetin e avionëve luftarakë të saj F-35, pjesërisht të padukshëm për radarët, pas shqetësimeve në SHBA për një problem të mundshëm me sistemin e hedhjes së sediljeve të pilotëve të saj.

Luftëtarët do të inspektohen, një proces që do të zgjasë disa ditë, tha AP izraelite në Twitter. Nëse duhet të kryhen fluturime të këtyre luftëtarëve përkohësisht, do të kërkohet leje speciale nga Shefi i Shtabit Ajror.

Njoftimi i Forcave Ajrore izraelite vjen pas njoftimit në SHBA të premten për një dështim të mundshëm harduerik të fishekëve shpërthyes të sistemit të nxjerrjes së sediljeve të pilotit në tre lloje të avionëve ushtarakë amerikanë, përfshirë F-35, i cili shkaktoi pezullimin e disa bizneset.

F-35 është prodhuar nga Lockheed Martin. Njihet gjithashtu si Luftëtari i Goditjes së Përbashkët dhe në Izrael si “Andir” (“i fortë”).

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë