Ministri izraelit i Mbrojtjes në largim Benny Gantz paralajmëroi të mërkurën për rritje të ekstremizmit në Izrael.

“Ne kemi një sistem të shkëlqyer ushtarak dhe sigurie me aftësi të mëdha operacionale. Kur telefonon ushtrinë ose Ministrinë e Mbrojtjes, ata përgjigjen menjëherë. Por unë nuk jam i shqetësuar për sigurinë, jam i shqetësuar për ekstremizmin në shoqërinë izraelite. Ajo që më shqetëson është ekstremizmi në shoqëri dhe në qeveri”, tha Gantz në një deklaratë për gazetën izraelite Jerusalem Post.

Partitë “ekstremiste-raciste” triumfojnë në zgjedhjet në Izrael

Është interesante se deklaratat e ministrit izraelit të mbrojtjes erdhën në një moment kur diskutohej fitorja e partive të cilësuara si “ekstremiste dhe raciste” në zgjedhjet e përgjithshme në vend.

Në zgjedhje, blloku i krahut të djathtë i udhëhequr nga ish-kryeministri dhe lideri i opozitës Benjamin Netanyahu morri një fitore të qartë, duke dërguar 64 përfaqësues në asamblenë izraelite prej 120 vendesh.

Sipas rezultateve, lista e formuar nga partitë “ekstremiste-raciste” të Sionizmit Fetar dhe Pushtetit Hebraik në bllokun e udhëhequr nga Netanyahu fitoi 14 deputetë dhe përfundoi e treta në garën zgjedhore. Ato parti, të cilat janë kritikuar për retorikën e tyre diskriminuese dhe raciste kundër grupeve opozitare dhe palestinezëve, pritet të kenë një fjalë në qeverinë e re.

Mundësia e pjesëmarrjes së liderit të Fuqisë Çifute, Itamar Ben-Gvir, i njohur për politikat e tij “ekstremiste-raciste” në qeverinë e koalicionit që do të formohet nga Netanyahu, po shkakton gjithashtu shqetësim në të gjithë shoqërinë izraelite.

Në qeverinë e re që po formohet, Gantz pritet të zëvendësohet nga deputeti Yoav Gallant i partisë Likud të Netanyahut ose Bezalel Smotrich, kreu i partisë së Sionizmit Fetar.

Kthimi i Netanyahut në kryeministër do të nënkuptojë përmirësimin dhe forcimin e aleancës së tij me politikanët ekstremistë të vendosur për të parandaluar çdo fleksibilitet strategjik. Qëllimi i tyre është të aneksojnë të gjithë Bregun Perëndimor në Izrael, të shtyjnë palestinezët e vitit 1948 të largohen nga toka e tyre dhe t’u mohojnë atyre aksesin në çdo gjë. Këta ekstremistë synojnë gjithashtu të ndryshojnë sistemin politik të Izraelit në një teokraci, ndërkohë që vazhdimisht promovojnë pushtimin e kolonëve në Xhaminë Al-Aksa dhe ashpërsinë në udhëzimin e ushtrisë izraelite për të hapur zjarr ndaj palestinezëve.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re