Skip to content

Izraeli dhe vendet arabe me një sistem të përbashkët mbrojtjeje kundër Iranit?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Përfaqësuesit e partive Republikane dhe Demokratike në Kongresin Amerikan propozuan një ligj që synon krijimin e një sistemi të integruar të mbrojtjes ajrore midis Izraelit dhe vendeve arabe, të gjitha me qëllim mbrojtjen kundër Iranit.

Ligji për Parandalimin e Forcave Armike dhe Mundësimin e Mbrojtjes Kombëtare (MBROJTJE) është përpjekja më e fundit e SHBA-së për të forcuar marrëveshjet e normalizimit midis vendeve arabe dhe Izraelit, bazuar në Marrëveshjen e Abrahamit, e cila u rregullua nga administrata Trump midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit dhe Marokut në vitin 2020.

Ligji do të autorizojë Departamentin e Mbrojtjes së SHBA-së të punojë me Izraelin, Egjiptin, Jordaninë, Irakun dhe të gjithë Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit – Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin, Katarin, Omanin dhe Kuvajtin për të zhvilluar një arkitekturë të integruar të mbrojtjes ajrore dhe të mbrojtjes raketore nga kërcënimet.

Ideja e një sistemi të përbashkët të mbrojtjes ajrore midis Izraelit dhe fqinjëve të tij arabë, megjithatë, nuk është e re dhe u lançua gjatë një samiti të ministrave të jashtëm të Izraelit, Shteteve të Bashkuara, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinit, Marokut dhe Egjiptit marsin e kaluar.

Bisedimet midis Shteteve të Bashkuara dhe Arabisë Saudite thuhet se kanë diskutuar gjithashtu këtë, dhe Uashingtoni shpreson se bisedimet do të kulmojnë me marrjen e hapave në Riad për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë