Skip to content

Izraeli rrënon dy shtëpi të palestinezëve në Bregun Perëndimor

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Forcat izraelite rrënuan dy shtëpi të palestinezëve në Bregun Perëndimor të pushtuar të mërkurën, sipas një zyrtari lokal.

Hasan Melihat, kreu i Organizatës Al-Baydar për Mbrojtjen e të Drejtave të Beduinëve, tha se forcat izraelite bastisën komunitetin beduin Ein Samia, në lindje të qytetit Ramallah dhe rrënuan dy shtëpi baraka, me pretendimin e mungesës së lejeve të ndërtimit.

“Dy familje me 17 individë mbetën të pastrehë pas rrënimeve”, shtoi ai.

Komuniteti Ein Samia, në zonën C të Bregut Perëndimor të pushtuar, është vendbanimi i afro 300 palestinezëve që jetojnë në tenda dhe shtëpi kasolle, ku që të gjitha janë nën kërcënim të rrënimit nga ushtria izraelite.

Izraeli vazhdimisht përdor pretekstin e mungesës së lejeve të ndërtimit për rrënimin e shtëpive palestineze, veçanërisht në zonën C në Bregun Perëndimor të pushtuar, e cila përbën rreth 60 për qind të hapësirës së saj.

Sipas Marrëveshjes së Oslos të vitit 1995 midis Izraelit dhe Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), Bregu Perëndimor, duke përfshirë Kudsin Lindor, u nda në tre zona, Zona A, B dhe C.

Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë