Skip to content

Ja cilat janë ushqimet që mbrojnë shëndetin e pankreasit

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Pankreasi është një pjesë e rëndësishme e sistemit tonë të tretjes. Ai jo vetëm që rregullon dhe neutralizon ushqimin acidik të marrë nga stomaku ynë, por edhe enzimat e sekretuara nga pankreasi ndihmojnë në tretjen e karbohidrateve, proteinave dhe lipideve. Një pankreas i shëndetshëm nënkupton një konsum të rregulluar të sheqerit dhe një sistem më të mirë të tretjes në trup.

Shafrani i Indisë: Shafrani i Indisë shpesh përmendet si një agjent natyral anti-inflamator që ndihmon në uljen e dhimbjes së shkaktuar nga ndjesia e djegies në pankreas. Jo vetëm kaq, por gjithashtu stimulon prodhimin e insulinës në pankreas që rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe parandalon diabetin.

Hudhra: Ju mund të keni dëgjuar njerëz që këshillojnë të hani hudhër dhe mjaltë me stomakun bosh. Hudhra është një antibiotik natyral dhe kombinimi i saj me lloje të ndryshme ushqimesh e shumëfishon efektin e saj. Ky kombinim rrit imunitetin duke riparuar indet e organeve të ndryshme të brendshme duke përfshirë pankreasin.

Spinaqi: I pasur me vitaminë B dhe hekur, spinaqi plotëson nevojat bazë të pankreasit. Hekuri ndihmon në parandalimin e inflamacionit dhe vitamina B ushqen pankreasin. Kombinoni spinaqin me qepën për të bërë një sallatë ose bëni një spinaq të skuqur me hudhër për të mbajtur pankreasin më të shëndetshëm.

Brokoli dhe perime të tjera si lakra, lulelakra dhe lakra jeshile janë të njohura për vetitë e tyre që luftojnë qelizat e kancerit në pankreas duke e mbajtur organin në formë dhe pa sëmundje. Këto perime ofrojnë lëndë ushqyese lehtësisht të absorbueshme të ngarkuara me flavonoide, të cilat ndihmojnë në forcimin e mekanizmit detoksifikues të trupit tonë.

Rrushi i kuq përmban resveratrol, një substancë fenolike që konsiderohet gjithashtu si një antioksidant i fuqishëm duke ndihmuar në reduktimin e inflamacionit të pankreasit.

Rigoni është një erëz që ndihmon për çrregullimet e shkaktuara nga oksidimi si diabeti, pasi është i ngarkuar me antioksidantë fenolik duke u konsideruar me shumë vlerë dhe për pankreasin.

Këshilla:

Shmangni alkoolin, çdo lloj ushqimi të përpunuar dhe karbohidratet e rafinuara pasi karbohidratet funksionojnë kundër insulinës së sekretuar nga pankreasi.

Pirja e shumë ujit është çelësi për të parandaluar çdo sëmundje të lidhur me pankreasin, siç është pankreatiti, pasi shkakton dehidratim në trup./ Bright Side

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë