Vaj Kungulli: përdorimi i tij i përditshëm mund të japë efekte shëndetësore fantastike. Ai përmban më shumë se 60% acide yndyrore të pangopura, dhe është i lartë në vitamina C, E, A dhe K.

Ky vaj gjithashtu përfshin vitamina të grupit B, minerale (kalcium, fosfor, kalium, magnez), proteina, mangan, hekur, zink, lektin, dhe oksid salicili.

Këto janë disa nga përdorimet e vajit të kungullit për qëllime mjekësore:

  • Rregullon problemin e prostatës së zgjeruar
  • Trajton infeksionet e kanaleve urinare tek burrat dhe gratë
  • Përmirëson sasinë dhe cilësinë e spermës
  • Rregullon nivelet e kolesterolit
  • Ndihmon me sëmundjet kardiovaskulare
  • Ndihmon në reduktimin e parazitëve të zorrëve dhe lehtëson simptomat e sindromës së zorrës së irrituar
  • Rrit funksionin normal renal
  • Përmirëson sistemin imunitarKa efekt pozitiv në përmirësimin e shikimit
  • Ndihmon në përmirësimin e djegieve dhe problemeve të ndryshme të lëkurës
  • Ndalon rënien e flokëve./ Healthline

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re