Skip to content

Jo thjesht “kërpudha pas shiut”, edhe madhësi befasuese

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Pas reshjeve të dendura të shiut në Sarikamis, në provincën turke të Karsit, për habinë, por edhe gëzimin e shumë banorëve vendas, mbinë kërpudha gjigante.

Banorët që shkuan për të mbledhur kërpudha në zonën pyjore 2500 metra të lartë dhe zona të tjera në Asboga, Acisu, Suludere dhe Handere u befasuan nga zbulimi.

Disa qytetarë shesin kërpudha dhe disa i përdorin për ushqim.

Senay Vanli thotë se nuk kishte kërpudha vitin e kaluar për shkak të thatësirës.

Ai shpjegon se sivjet dimri ka zgjatur shumë, ka pasur reshje të cilat kanë ndikuar në mbirjen e kërpudhave.

Edhe Hasan Cellat ka mbetur i befasuar nga madhësia e kërpudhave, duke thënë se nuk kishte parë më parë kërpudha më të mëdha.

Pra, në këtë rast jo vetëm që mbijnë kërpurdha pas shiut, por janë dhe befasuese për nga përmasat. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë