Skip to content

Jordani, protesta kundër marrëveshjes se ujit për energji me Izraelin

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mijëra jordanezë sot protestuan kundër marrëveshjes së nënshkruar me Izraelin që thuhet se të dy vendet do të shkëmbejnë energjinë elektrike me ujë.

Marshimi filloi përpara xhamisë Husseini në kryeqytetin Aman dhe vazhdoi në sheshin Al-Nakhil rreth një kilometër larg mes një pranie të fortë sigurie, raportoi korrespondenti i AA-së nga vendi i ngjarjes.

Demonstratat u organizuan nga partitë politike dhe sindikatat në Jordani për të hedhur poshtë vendimin e Mbretërisë Hashemite për të negociuar me Tel Aviv-in mbi mundësinë e një projekti të përbashkët energjetik dhe ujit.

Të hënën, Jordania njoftoi nënshkrimin e një deklarate qëllimi për shkëmbimin e ujit me energji me Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) dhe Izraelin.

Të tre vendet do të fillojnë bisedimet për të eksploruar realizueshmërinë e një projekti të përbashkët energjie dhe uji, sipas Ministrisë së Ujit dhe Ujitjes së Jordanisë.

Ministria tha në një deklaratë se deklarimi i qëllimit nënkupton “hyrjen në procesin e studimeve të fizibilitetit gjatë vitit 2022 përmes të cilit Jordania mund të merrte 200 milionë metra kub ujë në vit”.

Muajin e kaluar, Jordania nënshkroi një marrëveshje me Izraelin për të blerë 50 milionë metra kub ujë nga Tel Avivi, një shumë shtesë nga ajo që ishte përcaktuar në marrëveshjen e paqes të nënshkruar midis dy vendeve në vitin 1994.

Jordania aktualisht qëndron e dyta në listën e vendeve të varfra në botë me ujë, sipas indeksit global të ujit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë