Mbrojtësi austriak, David Alaba ka konfirmuar se do të largohet nga Bajerni i Mynihut këtë verë.

Alaba do të largohet nga Allianz Arena me skadimin e kontratës së tij aktuale më 30 qershor, duke i dhënë fund 13 viteve karrierë me kampionët e europës.

28-vjeçarit iu ofrua mundësia për të zgjatur qëndrimin e tij në Bayern, por në vend të kësaj ka vendosur të kërkojë një sfidë të re larg Gjermanisë.

Alaba u tha gazetarëve të martën: “Nuk ishte një vendim i lehtë. Unë kam qenë këtu për 13 vjet dhe klubi është vërtet pranë zemrës time. I jam mirënjohës për shumë gjëra. Kam marrë kohën time, sepse nuk është një vendim i lehtë për t’u marrë brenda natës. 

Vendosa të bëj diçka të re, një sfidë të re. Unë nuk e kam marrë vendimin akoma (për klubin tim të ri), kjo mbetet për t’u parë. Nuk është sekret që menaxheri im është në kontakt me disa klube. Unë dua të përqendrohem plotësisht në detyrën time këtu. Paratë nuk kanë qenë një faktor në vendimin tim.” Deklaroi Alaba.

Një numër i klubeve më të mira në të gjithë Evropën kanë shprehur interes për Alaban në muajt e fundit, duke përfshirë Chelsea, Manchester United, Manchester City dhe Liverpool.

Barcelona, ​​Paris Saint-Germain dhe Juventus gjithashtu janë informuar për të bërë një lëvizje për austriakun, por është Reali i Madridit, destinacioni i tij më i mundshëm, sipas mediave të huaja.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb